Jak podaje portal "Lelum", jeden z adwokatów wyjaśnił, jakie uprawnienia zyska policja na podstawie rozporządzenia o zakazie przemieszczania się w Sylwestra. Godzina policyjna ma obowiązywać od 19:00 31 grudnia 2020 roku do godziny 6:00 1 stycznia 2021 roku. Czy policja będzie nas mogła zatrzymać w czasie jazdy samochodem?

Nowe obostrzenia tuż po świętach

W czwartek 17 grudnia szef resortu zdrowia w czasie konferencji praswej ogłosił, jakie obostrenia czekają nas tuż po świętach. Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia zostanie wprowadzona "narodowa kwarantanna". Wyjątkowo, na sylwestrową noc zdecydowano się wprowadzić godzinę policyjną. Co ona oznacza?

Po1
Policja/ YouTube @Miasto Kraków
Policja/ YouTube @Telewizja Kraków

Adwokat Zbiegniew Roman w rozmowie z TVN24 przyznał, że policja ma prawo egzekwować rozporządzenie o zakazie przemieszczania się w Sylwestra. Na ulicach ma pojawić się większa liczba patroli niż zwykle. Jednocześnie Roman wskazał, że zakaz byłby prawomocny gdyby został wprowadzony w oparciu o ustawę.

Adwokat dodał, że przy każdym takim zatrzymaniu policja będzie musiała podać jego powód, a więc podstawę prawną. Założył, że będzie bazowała na wspomnianym rozporządzeniu oraz powoływała się na ustawę covidową oraz ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych.

Dodatkowo Zbigniew Roman wyraził wątpliwości, czy taka podstawa prawna może być zastsowana z punktu widzenia zapisów konstytucyjnych. Nie ma jednak wątpliwości, że funkcjonariusze na ulicach polskich miast z całą stanowczością będą egzekwowały wprowadzoną rozporządzeniem godzinę policyjną.

Policja/ YouTube @Miasto Kraków
Policja/ YouTube @Miasto Kraków
Policja/ YouTube @Miasto Kraków

Jak oceniacie wprowadzenie godziny policyjnej w Sylwestra?

To też może cię zainteresować: Niepokojąca siła natury. W Europie można było odczuć jedne z najsilniejszych trzęsień ziemi we współczesnej historii. Co wiadomo w tej sprawie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ryszard Rynkowski przechodzi obecnie bardzo ciężkie chwile! Nieustannie może liczyć na wparcie ukochanej żony

O tym się mówi: Daniel Martyniuk ponownie zwrócił się do byłej żony za pośrednictwem mediów. To niespodziewany zwrot akcji w ich relacjach. Wiadomo o co poprosił