Ministerstwo Zdrowia Od dawna informuje o wielu istotnych sprawach w kwestii zdrowia Polaków i choć skupia się od miesięcy głównie na kwestii pandemii to w mediach społecznościowych resortu można znaleźć wiele przydatnych informacji i postów dotyczących rozmaitych chorób i dolegliwości.

Tym razem, mowa jest jednak o pewnym dokumencie, który może uratować nam życie w kryzysowej sytuacji, a ma do niego prawo każdy Polak, gdyż jest całkowicie darmowy. O czym mowa?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, jak ważna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKZUZ. Kto ma prawo z niej skorzystać i gdzie obowiązuje?

Ministerstwo Zdrowia informuje o ważności Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument jest niezwykle przydatny wśród podróżujących

Wielu Polaków planujących wyjazdy zagraniczne powinno poważnie przemyśleć wyrobienie karty EKUZ, gdyż jest ona gwarancją otrzymania pomocy medycznej poza granicami Polski. Mimo tego, że przysługuje ona każdemu, to nie wszystkim może zostać wydana. Kto może ja otrzymać?

Jedynie osoby, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub te, które mają ustawowo prawo do świadczeń zdrowotnych (muszą być finansowane ze środków publicznych według przepisów danego kraju).

Karta EKUZ oficjalnie potwierdza prawo do leczenia w trakcie wyjazdów zawodowych czy turystycznych w ramach krajów europejskich, w tym w UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcaria oraz Wielkiej Brytania (do końca 2020 roku).

EKUZ uprawnia do otrzymania pomocy medycznej wraz z okazaniem dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jej wyrobienie jest darmowe dla każdego, kto jest ubezpieczony.

Co zrobić, aby otrzymać kartę EKUZ? Jak informuje portal Lelum, wystarczy pobrać i wypełnić wydrukowany wniosek ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia i złożyć dokumenty do wydziału wojewódzkiego NFZ lub innej uprawnionej placówki.

Można również wysłać wniosek pocztą tradycyjną, przez elektroniczną skrzynkę podawczą lub mailowo na podany na stronie NFZ dedykowany adres mailowy. Można również skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

EKUZ/screen Twitter @CentrumeZdrowia
EKUZ/screen Twitter @CentrumeZdrowia
EKUZ/screen Twitter @CentrumeZdrowia

Jak informował portal "Życie": POLAKÓW CZEKAJĄ MASOWE PODWYŻKI! WZROSNĄ NIE TYLKO PODATKI, ALE MOCNO DOTKLIWE BĘDĄ WYŻSZE CENY W SKLEPACH. MOWA O WZROSTACH RZĘDU 75 PROCENT

Przypomnij sobie: TADEUSZ RYDZYK BĘDZIE PALIŁ SIĘ ZE WSTYDU? ZNANA DZIENNIKARKA PRZYPOMNIAŁA JEGO WYPOWIEDŹ NA TEMAT MARII KACZYŃSKIEJ SPRZED LAT. AŻ USZY WIĘDNĄ

Portal "Życie" pisał również: JAK WYGLĄDAŁY OSTATNIE DNI PIOTRA MACHALICY? NIKT NIE WIEDZIAŁ, CO DZIAŁO SIĘ ZE ZNANYM AKTOREM. BOLESNE KULISY SYTUACJI ODSŁANIA PRZYJACIÓŁKA ARTYSTY

Pisaliśmy również o: CZY ANDRZEJ GRABOWSKI ODEJDZIE Z SERIALU „ŚWIAT WEDŁUG KIEPSKICH”, BO NIE LUBI POSTACI FERDYNANDA KIEPSKIEGO? JEGO GŁOS W SPRAWIE DAJE DO MYŚLENIA