W mediach co rusz pojawiają się informacje na temat oszustw i coraz bardziej wysublimowanych metod na to, jak zdobyć nasze pieniądze. Okazuje się, że oszuści uciekają się do różnych metod. Niektóre są zdumiewające.

Często pojawiają się próby okradania metodą „na wnuczka”, od jakiegoś czasu złodzieje wykorzystują też maile i SMS-y, wysyłając je, podają się np. za jeden z dużych portali (tak jest w przypadku OLX) czy firm (np. InPost).

Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną metodę – na to musimy uważać. Portal BiznesInfo wyjaśnia, jak wygląda model działania oszustów, którzy dzwonią do swoich ofiar.

Rozmowa przez telefon. Źródło: Youtube
Rozmowa przez telefon. Źródło: Youtube

Odbierzesz telefon i… stracisz oszczędności. Jak uniknąć kradzieży?

Część oszustów, by zyskać na wiarygodności, podaje się za pracowników banku. Wtedy wielu z nas traci czujność i nie zauważa, że pytają o rzeczy, których nie powinniśmy nikomu zdradzać.

Teraz jest jeszcze gorzej – złodzieje telefonują z… numerów infolinii banków! To sprawia, że rozróżnienie ich od faktycznych pracowników instytucji jest bardzo trudne.

Jeśli usłyszymy od kogoś, kto podaje się za pracownika banku, że ktoś próbował włamać się na nasze konto bankowe lub że wykonano z niego nieautoryzowane operacje, często nie myślimy trzeźwo. To może być jednak oszustwo.

Czerwona lampka powinna zapalić się, gdy złodzieje spytają nas o dane, m.in. PESEL oraz inne informacje, dzięki której zalogują się na nasze konto. Czasami informują także, że w celu potwierdzenia zmian, których dokonają na koncie (np. zablokowanie rzekomego podejrzanego ruchu), musimy podać kod SMS. Oczywiście nie powinno się tego robić!

Rozmowa przez telefon. Źródło: Youtube
Rozmowa przez telefon. Źródło: Youtube

Czasami zdarza się, że złodzieje proszą nas o pobranie nowej aplikacji do obsługi banku i natychmiastowe zalogowanie się albo proponują nam darmowy skan antywirusowy. Wtedy powinniśmy czym prędzej uciekać!

Jeśli nie mamy pewności co do tego, kto czai się po drugiej stronie, lepiej rozłączyć się i jeszcze raz zadzwonić na infolinię banku.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: OJCIEC UCZENNICY W TRAKCIE NAUKI ZDALNEJ ZROBIŁ COŚ DZIWACZNEGO. NAGRANIE TRAFIŁO DO SIECI, A TATA DZIEWCZYNKI STAŁ SIĘ GWIAZDĄ INTERNETU! CO ZROBIŁ

O tym się mówi w Polsce: ZNÓW POJAWIĄ SIĘ MASOWE UTRUDNIENIA DLA WIELU POLAKÓW. WSZYSTKO ZACZNIE SIĘ JUŻ 13 GRUDNIA. JEST OFICJALNE POTWIERDZENIE. TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ TŁUMÓW

O tym się mówi na świecie: PORUSZAJĄCA HISTORIA DZIEWCZYNKI, KTÓRA DZIĘKI NIEZNAJOMEJ RODZINIE MOGŁA WRÓCIĆ DO NORMALNEGO ŻYCIA. TO, CO DLA NIE ZROBILI ZACHWYCA

Z życia gwiazd: ZASKAKUJĄCE WYDARZENIA NA URODZINACH SYNA KRZYSZTOFA RUTKOWSKIEGO. ŻONA DETEKTYWA MUSIAŁA SIĘ GĘSTO TŁUMACZYĆ. INTERNAUCI NIE DOWIERZAJĄ