Ze względu na pandemię koronawirusa co rusz wprowadzane są nowe zasady, do których wszyscy Polacy muszą się dostosowywać. Tym razem zmienione wytyczne dotyczą miejsc, w których uczą się i bawią najmłodsi – żłobków oraz przedszkoli.

Zmiana zasad w żłobkach i przedszkolach

Co dokładnie się zmieni? Wszystko jest już jasne – Główny Inspektorat Sanitarny podał do wiadomości, jak będą wyglądały zasady dla przedszkoli i żłobków. Czego można się spodziewać?

Żłobek. Screen: mns.com
Żłobek. Screen: mns.com
Żłobek. Screen: mns.com

Portal Pikio podkreśla istotną zmianę – dotychczas w zasadach znajdowały się informacje, że do żłobka czy przedszkola mogą przyjść tylko zdrowe maluchy, co ważne, żaden z ich domowników nie mógł być objęty kwarantanną.

Teraz zasady zostały zmodyfikowane. Najmłodsi, u których w domu znajdują się osoby objęte kwarantanną, mogą już przychodzić do placówek. Tak samo wygląda sprawa wśród pracowników.

Dotychczas osoby, u których wystąpiły objawy chorobowe, a także te, które miały wśród domowników kogoś objętego izolacją lub kwarantanną, nie mogły pracować, od teraz – mogą opiekować się dziećmi w placówkach.

GIS sugeruje, że grupy dzieci powinny być przydzielone do stałych opiekunów i mieć własne, wyznaczone sale. W momencie, gdy znajduje się w nich 3-5 dzieci, musi ona mieć co najmniej 15 m2. Przy większej liczbie maluchów – każdy kolejny z nich oznacza konieczność sali większej o 2 m2, niezależnie od tego, jak długo dzieci przebywają w pomieszczeniu.

Przedszkole/screen Pixabay
Przedszkole/screen Pixabay

Minimalna powierzchnia przypadająca na każdego malucha musi wynosić 1,5 m2, a w sali nie mogą znajdować się żadne zabawki ani przedmioty, których nie można zdezynfekować lub wyprać, czyli np. pluszaki.

Kolejną zasadą jest konieczność wietrzenia pomieszczeń co najmniej raz na godzinę, podczas przerwy, lub nawet częściej. Grupy dzieci nie powinny się ze sobą spotykać.

To też może cię zainteresować: MIESZKANKA WARSZAWY OSZUKAŁA KILKA OSÓB I WYŁUDZIŁA ŁĄCZNIE NIEMAL PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH. GROZI JEJ KILKA LAT POZBAWIENIA WOLNOŚCI. O CO CHODZI

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: SENIORZY JUŻ W PRZYSZŁYM ROKU MOGĄ SPODZIEWAĆ SIĘ KOLEJNEGO I ZUPEŁNIE NOWEGO ŚWIADCZENIA. DO EMERYTÓW W POLSCE TRAFIĄ SPORE PIENIĄDZE. ILE DOSTANĄ

O tym się mówi w Polsce: NOWY POMYSŁ RZĄDU MOŻE NIE SPODOBAĆ SIĘ WIELU POLAKOM. JUŻ NIEBAWEM BĘDZIEMY MUSIELI POGODZIĆ SIĘ Z NOWYM PODATKIEM. O CO DOKŁADNIE CHODZI

O tym się mówi na świecie: MEGHAN MARKLE WYZNAŁA SMUTNĄ PRAWDĘ NA TEMAT SWOJEJ CIĄŻY. PAŁAC BUCKINGHAM ZABRAŁ GŁOS W TEJ SPRAWIE

Z życia gwiazd: NA ROZRYWAJĄCE SERCE WYZNANIE ZDECYDOWAŁ SIĘ ANTEK KRÓLIKOWSKI. MŁODY AKTOR OPOWIEDZIAŁ O SWOIM OJCU. NIE MOŻE POZBYĆ SIĘ ZASKAKUJĄCEGO NAWYKU