Jak informuje portal Biznes Info, już od 1 stycznia w Polsce zacznie obowiązywać zupełnie nowy podatek. Będą nim objęte wszystkie produkty, które w swoim składzie zawierają cukier! Jaka będzie jego wysokość?

Nowy podatek przyczyni się do poprawy zdrowia Polaków?

Jak się okazuje, nowy podatek będą zobowiązani zapłacić właściciele firm, w których sprzedaje się napoje słodzone cukrem, a także różnorodne produkty zawierające w swoim składzie substancje aktywne. Dodatkowo podatek obejmie także alkohol, który jest sprzedawany w pojemności poniżej 300 ml, czyli tzw. małpki.

Wiadomo już, ile dokładnie wyniesie podatek. Będzie to 50 groszy za każdy litr napoju zawierającego substancję słodzącą bądź cukier. To jednak nie wszystko! Bowiem kolejne 10 groszy przedsiębiorcy będą zobowiązani zapłacić w przypadku kiedy sprzedają produkty zawierające guaranę, taurynę oraz kofeinę.

Co więcej, opłacany będzie także każdy gram cukru, który wykracza poza normy, czyli przekracza 5 gram na 100 ml napoju. W takiej sytuacji za każdy gram, przedsiębiorca zapłaci kolejne 5 groszy.

Ceny gwałtownie wzrosną!

Jak uważa premier Mateusz Morawiecki, podatek cukrowy ma pomóc w zadbaniu o zdrowie Polaków. Polityk uważa bowiem, że jeśli wzrośnie cena napojów słodzonych, to Polacy mniej chętnie będą je kupować.

Większość Polaków doskonale zdaje sobie sprawę ze szkodliwości napojów słodzonych, a jednak i tak wiele osób wkłada je do swojego koszyka. Czy nowy podatek spowoduje, że nagle spadnie spożycie napojów słodzonych? Jak szacują niektóre organizacje, ich cena może skoczyć do góry o aż 40%!

Jak informował portal "Wiesz": MEGHAN MARKLE WYZNAŁA SMUTNĄ PRAWDĘ NA TEMAT SWOJEJ CIĄŻY. PAŁAC BUCKINGHAM ZABRAŁ GŁOS W TEJ SPRAWIE

Przypomnij sobie: WARSZAWA: JUŻ NIEBAWEM NA ULICACH MIASTA ROZBŁYSNĄ ŚWIATŁA I OZDOBY ŚWIĄTECZNE. W TYM ROKU JEDNAK BĘDZIE ICH ZNACZNIE MNIEJ NIŻ ZAZWYCZAJ. O CO CHODZI

Portal "Wiesz" pisał również: JAKIE BĘDZIE BOŻE NARODZENIE 2020? ILE POLACY PLANUJĄ WYDAĆ NA ORGANIZACJĘ ŚWIĄT I PREZENTY? EKONOMIŚCI ROZWIEWAJĄ WĄTPLIWOŚCI. SPORE ZASKOCZENIE