Polacy nie mogą się doczekać, gdy sytuacja epidemiologiczna w kraju ustabilizuje się. Póki co koronawirus cały czas zbiera ogromne żniwo – dziennie umiera kilkaset zarażonych osób.

Nadzieją wydaje się być szczepienie. Mateusz Morawiecki wstępnie zapowiedział, że czeka nas teraz „sto dni solidarności”, i liczy, że po tym czasie panaceum zacznie docierać do Polski. Czy są na to szanse?

Minister zdrowia Adam Niedzielski / YouTube: Wirtualna Polska
Minister zdrowia Adam Niedzielski / YouTube: Wirtualna Polska

Minister zdrowia o szczepieniu na koronawirusa

Sprawę szczepienia na koronawirusa postanowił skomentować minister zdrowia Adam Niedzielski. WP zauważa, że z jego ust pada prawdopodobny termin pierwszej dostawy.

Jak informuje szef resortu, wysoce prawdopodobne jest, że pierwsze szczepienia dotrą do kraju jeszcze w tym roku. Dodał, że do Polski trafią one od trzech producentów.

Ujawnił przy okazji, że polski rząd podpisał już umowy, a negocjacjami dotyczącymi szczepień zajmuje się komisja, która działa w imieniu państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zdaniem ministra szczepień wystarczy dla wszystkich, gdyż otrzyma je niemal 30 mln Polaków. Dodał także coś, co może się spodobać m.in. Edycie Górniak – szczepienie na COVID-19 nie będzie obowiązkowe, a dobrowolne.

Koronawirus. Źródło: Youtube
Koronawirus. Źródło: Youtube
Koronawirus. Źródło: Youtube

Mimo to polski rząd zaopatrzy się w tyle dawek, by móc zagwarantować je wszystkim dorosłym obywatelom.

Mówi się, że pierwsze szczepionki mogą dotrzeć do Polski jeszcze w grudniu, a od stycznia rozpoczną się masowe szczepienia. Na początek na panaceum mogą liczyć medycy, następnie – mundurowi, a później seniorzy, najpierw ci, którzy ukończyli 75. rok życia.

Jak ujawnił minister zdrowia, następnie szczepienia będą otrzymywać młodsi Polacy – plany są, by „schodzić w dół rocznikami”. Centra dystrybucji szczepień mają być zlokalizowane w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

To też może cię zainteresować: APOLONIUSZ TAJNER ZDRADZIŁ, KOGO WIDZI JAKO SWOJEGO NASTĘPCĘ. KTO ZOSTANIE SZEFEM PZN ZA DWA LATA? MOCNE SŁOWA PREZESA POLSKIEGO ZWIĄZKU NARCIARSKIEGO

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WARSZAWA: SZPITAL NA STADIONIE NARODOWYM PO PRAWIE MIESIĄCU FUNKCJONOWANIA NADAL ŚWIECI PUSTKAMI. O CO CHODZI? OPOZYCJA CHCE POWOŁAĆ KOMISJĘ ŚLEDCZĄ

O tym się mówi w Polsce: SZPITALE W WARSZAWIE NADAL CZEKAJĄ NA ZAMÓWIONE RESPIRATORY. W UBIEGŁYM TYGODNIU DOSTARCZONO ZALEDWIE DWA. RZECZNICZKA WOJEWODY MAZOWIECKIEGO USPOKAJA

O tym się mówi na świecie: BRYTYJSKI JASNOWIDZ PRZEWIDZIAŁ WYNIK WYBORÓW W USA I POWSTANIE PANDEMII. OPOWIEDZIAŁ, CO NAS CZEKA W 2021 ROKU

Z życia gwiazd: PREZYDENT PEWNEGO MIASTA WRZUCIŁ DO SIECI ZDUMIEWAJĄCE NAGRANIE. DRWI ZE SŁAWOMIRA ŚWIERZYŃSKIEGO. POLITYK NIE ZOSTAWIŁ NA GWIAZDORZE SUCHEJ NITKI