Jak przekazał portalowi Interia ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek 16 listopada rano, około godziny 10.40. Duchowny trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu z początkiem listopada.

Henryk Gulbinowicz przyszedł na świat 17 października 1923 roku na Wileńszczyźnie. W 1944 został studentem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownym w Wilnie, który po roku przeniesiono do Białegostoku. W 1950 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. 20 lat później został wyświęcony na biskupa.

W 1976 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim i do emerytury, na którą przeszedł w 2044 roku pełnił tę funkcję.

Co ciekawe, kardynał Gulbinowicz pomógł wrocławskiej Solidarności w słynnej akcji ukrycia 80 milionów złotych złożonych ze składek jej członków przez bezpieką. Jednak najnowsze doniesienia IPN wskazują na współpracę duchownego z aparatem bezpieczeństw PRL. Przez 5 lat, od 1970 do 1975 roku był traktowany przez SB jako materiał na tajnego współpracownika, później traktowano jako kontakt operacyjny i to incydentalnie.

Przez pracował jako członek Konferencji Episkopatu Polski, a przez 10 lat – od 1977 do 1987 był profesorem teologii moralnej i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.

Smutne wieści o niesławnym duchownym. Nie ma już z nami kardynała Henryka Gulbinowicza, informację podał episkopat. Miał 97 lat

Kardynał Gulbinowicz został uhonorowany doktoratem honoris causa na trzech wrocławskich uczelniach. Był także Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska, a w 2009 roku odznaczono go Orderem Orła Białego.

W Watykanie pracował w Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów.

Nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała 6 listopada o nałożonych na kardynała Gulbinowicza licznych sankcjach spowodowanych jako kary za współżycie intymne z osobami tej samej płci, współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa, a także za czyny o charakterze seksualnym wobec nieletnich.

Otrzymał zakaz uczestniczenia we wszelkich uroczystościach kościelnych i spotkaniach publicznych, używania insygniów biskupich, pozbawiono go również prawa do pogrzebu pochówku w katedrze, a został zobowiązany do wpłacenia określonej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, powołanej przez KEP.

Jak informował portal "Życie": BYLI UWAŻANI ZA NAJPIĘKNIEJSZĄ PARĘ POLSKIEGO SHOW-BIZNESU! KAROLINA WAJDA I PAUL MONTANA: CO STAŁO SIĘ Z ICH ZWIĄZKIEM I DLACZEGO DOSZŁO DO ROZSTANIA

Przypomnij sobie: DOM ANNY KALCZYŃSKIEJ DOSŁOWNIE ZACHWYCA. GWIAZDA TVN MOŻE SIĘ POCHWALIĆ NIESAMOWITYMI WNĘTRZAMI, KTÓRE WYGLĄDAJĄ JAK Z MAGAZYNÓW WNĘTRZARSKICH

Portal "Życie" pisał również: NA JAKĄ EMERYTURĘ MOŻE LICZYĆ ARCYBISKUP SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ? SUMA TO WIELOKROTNOŚĆ PRZECIĘTNEJ PENSJI, A TO MAŁY ELEMENT JEGO NIESAMOWITEGO MAJĄTKU