Całkiem nowe informacje o nieustannie trwającej pandemii koronawirusa. Sytuacja epidemiologiczna, a wraz z nią sytuacja w polskiej służbie zdrowia z każdym dniem staje się coraz bardziej dramatyczna. Niebawem lekarze zaczną stawać przed ciężkim dylematem etycznym. O co chodzi?

Jak wiadomo, aktualna sytuacja w kraju nie wygląda dobrze. W szpitalach odgrywa się prawdziwa batalia lekarzy – brakuje miejsc, respiratorów, tlenu, a w wielu placówkach nawet personelu. Medycy często rozkładają ręce w niemocy...

W szpitalach za granicą, gdzie tak dramatyczna sytuacja miała miejsce już podczas pierwszej fali pandemii, na wiosnę lekarze stawali przed niezwykle trudnym dylematem etycznym – kogo ratować w pierwszej kolejności? Kogo skazać na śmierć, aby ratować inne życie?

Niestety, w związku z nieustannym przybywaniem chorych na koronawirusa w Polsce niebawem również może mieć miejsce taka sytuacja. Czy lekarze są gotowi na podejmowanie tak trudnych decyzji?

Wizja dylematów etycznych coraz bardziej prawdopodobna

Lekarze z Francji oraz Włoch apelują o przeprowadzenie publicznej debaty w kwestii tego, którzy pacjenci powinni mieć priorytet w szpitalach.

Niestety, medycy muszą być zdani na siebie i sami decydować o tym, kogo leczyć w pierwszej kolejności.

Zdaniem francuskiego lekarza, dr Guideta “matka trojga dzieci ma priorytet wobec 80-letniego mężczyzny”. Podkreśla, że każdy tego typu wybór dla lekarza to niewyobrażalne emocje i ciężar psychiczny.

fot. screen youtube