Koronawirus powoduje problemy nie tylko w codziennym życiu. Jak alarmują specjaliści, służba zdrowia przekroczyła już granice wydolności, a to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Trudności przy organizacji pogrzebów przez COVID-19

Portal TVN24 zwraca uwagę na ogromne problemy, jakie pojawiają się w razie chęci zorganizowania pogrzebu. Niekiedy czas oczekiwania na pochówek najbliższych wynosi aż dwa tygodnie.

Cmentarz/ YouTube: Telewizja Kutno
Cmentarz/ YouTube: Telewizja Kutno
Cmentarz/ YouTube: Telewizja Kutno

Co więcej, ofiar jest tyle, że problemy odczuwają już nie tylko zakłady pogrzebowe. Ich ilość jest problemem również dla szpitali – wszak kostnice też mają swoją wydolność.

Okazuje się, że obecnie jest ona już przekroczona, tworzy się tymczasowe kostnice – i to nie tylko w dużych miastach. Przedstawicielka Zakładu Pogrzebowego „Eden” w Kielcach mówi, że niekiedy ma piętnaście ciał na osiem miejsc, wtedy musi dzwonić do innych zakładów po zabranie zmarłych w trybie natychmiastowym.

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie pojawi się chłodnia mobilna z Włoch. Będzie wypożyczona na bliżej nieokreślony czas – dopóki będzie taka potrzeba.

W szpitalu w Gorlicach zorganizowano dodatkową kostnicę w nieużywanym dotąd magazynie.

Na pogrzeb w Krakowie czeka się nawet dwa tygodnie. Pojawiają się sygnały, że jak tak dalej pójdzie, pochówki będą trwać nie 30 minut, ale jak najkrócej.

W Łodzi na pogrzeb czeka się 10 dni, jednak mówi się, że będzie to aż do 30% dłużej, gdy wzrośnie liczba zmarłych.

Cmentarz. Źródło: popularne.pl
Cmentarz. Źródło: popularne.pl
Cmentarz. Źródło: popularne.pl

Problem dotyczy także mniejszych miast, m.in. Pabianic, w których też trzeba poczekać. Jak zauważa dyrektor Miejskiego Zakładu Pogrzebowego, teraz, gdy dni są krótsze, nie wypada robić pogrzebów już np. o 15:00, gdy jest szaro.

Problem jest z samym stwierdzeniem zgonu, gdyż w szpitalu akt zgonu jest wypisywany od razu, jednak w przypadku śmierci w domu wielu medyków odmawia oględzin zwłok, nawet, jeśli prawdopodobnie nie jest to śmierć spowodowana przez koronawirusa.

To też może cię zainteresować: NIESPODZIEWANE ZNIKNIĘCIE PIERWSZEJ DAMY NIE SPODOBAŁO SIĘ WIELU OSOBOM. DLACZEGO AGATA DUDA WYSZŁA W ŚRODKU UROCZYSTOŚCI

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ZATRWAŻAJĄCY INCYDENT NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE. FUNKCJONARIUSZ OMYŁKOWO POSTRZELIŁ FOTOREPORTERA. RZECZNIK STOŁECZNEJ POLICJI PRZEPRASZA

O tym się mówi w Polsce: WIELU POLAKÓW MOŻE STRACIĆ WSZYSTKIE SWOJE OSZCZĘDNOŚCI. RZECZNIK FINANSOWY INFORMUJE O POWAŻNYM PROBLEMIE

O tym się mówi na świecie: IVANKA TRUMP STRACIŁA STATUS I PRACĘ W BIAŁYM DOMU. CO TERAZ ZROBI CÓRKA I DORADCZYNI BYŁEGO PREZYDENTA

Z życia gwiazd: MARGARET ZNÓW ZASKOCZYŁA FANÓW. NA JEJ PROFILU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH POJAWIŁ SIĘ ODWAŻNY POST