Jak podaje portal "Super Express", niedawno szef resortu zdrowia mówił uspokajająco, że liczba dziennych zachorowań powoli się stabilizuje, choć na wysokim poziomie ok. 25 tysięcy zachorowań. W znacznie mniej optymistycznym tonie wypowiedział się doradzca premiera Mateusza Moawieckiego do spraw epidemii, prof. Andrzej Horban w czwartkowym wywiadzie udzielonym Konradowi Piaseckiemu w TVN24.

Liczba zakażeń przeraża

Niedawno cały świat z optymizmem przyjął informację, że jedna z badanych szczepionek wykazuje 90 procentową skutecznością. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że zarządził już przygotowanie infrastruktury do szczepień, które miałyby być możliwe już w przyszłym roku. Niestety optymizmu premiera nie podziela jego doradca, prof. Andrzej Horban.

YouTube

Horban w "Rozmowie Piaseckiego" przyznał, że nie liczyłby aż tak bardzo na szczepionkę, zdradzając przy okazji, ile faktycznie może wynosić liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w naszym kraju. Zdaniem prof. Horbana liczbę potwierdzonych zakażeń należy pomnożyć przez 5. Oznacza to nie 25 tysięcy, ale 125 tysięcy zakażonych osób dziennie. Idąc tym tropem w miesiąc zakażeniu ulega 4 miliony osób! Za cztery miesiące mamy już 16 milionów osób, które przeszły zakażenie!

YouTube

Prof. Horban odniósł się również do liczby wykonywanych testów, zwracając uwagę, że teraz na testy kierowane są przede wszystkim osoby wykazujące objawy w związku z czym nie może dziwić, że połowa wykonanych testów okazuje się dawać wynik pozytywny. "My nie testujemy ludzi zdrowych, dlatego jest taka transmisja. A nie testujemy też, dlatego że jest taka transmisja" - powiedział w TVN24 prof. Horban.

Przeraża was tak duża liczba zakażeń?

To też może cię zainteresować: Pomoc finansowa nie dotrze do wszystkich nauczycieli! Spora część pedagogów nie może liczyć na dofinansowanie sprzętu komputerowego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zdumiewające zachowanie księżnej Kate. Internauci są zgodni, udowodniła, że będzie świetną królową

O tym się mówi: Czy rząd wprowadzi kolejny lockdown? Jarosław Gowin ujawnił, ile to będzie kosztować