Jak wskazuje "Super Express", przyszłoroczne waloryzacje rent i emerytur będą większe niż zakładał rząd. Te dobre dla renicstów i emerytów informacje potwierdzają kolejne instytucje. Już w marcu na konta seniorów trafią wyższe świadczenia! Dodatkowo, seniorzy mogą liczyć w 2021 roku na trzynastki i czternastki. Na jaką kwotę mogą liczyć emeryci?

Wyższe emerytury już w marcu

Kolejne instytucje potwierdzają dobre dla rencistów i emerytów informacje o tym, że waloryzacja świadczeń będzie wyższa niż zakłada to rząd. W rządowym projekcie budżetu na 2021 rok przyjęto, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,84 proc. Tymczasem dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że inflacja w trzech kwartałach bieżącego roku była wyższa, niż ta zakładana w projekcie.

YouTube

Obecne szacunki są znacznie bardziej optymistyczne i zakładają waloryzację na poziomie 4,16 proc. Jak wskazuje wykaz prac legislacyjnych, rząd dokonał korekty przyjmując w projekcie wyższy wskaźnik waloryzacji. Te dobre informacje potwierdzają także prognozy Narodowego Banku Polskiego, który zakłada, że waloryzacja wyniesie 4,14 proc. Są one zbieżne z przewidywaniami Komisji Europejskiej.

Ile trafi do kieszeni seniorów?

Jeśli rząd zdecyduje się jedynie na wariant waloryzacji procentowej, emeryci z najniższym świadczeniem (obecnie 1200 zł brutto) po waloryzacji otrzymaliby ok. 50 zł brutto (ok. 40 zł na rękę). Przy średniej emeryturze (obecnie 2500 zł brutto) to już dodatkowe 100 zł brutto więcej.

YouTube

Choć niewątpliwie dobrą stroną wysokiej inflacji jest wyższy wskaźnik waloryzacji rent i emertur, to wiąże się ona także z wyższe ceny w sklepach. Może się więc okazać, że emeryci praktycznie wcale nie odczują wzrostu świadczeń.

Co sądzicie o planowanym wzroście rent i emerytur?

To też może cię zainteresować: Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie? Eksperci nie pozostawiają wątpliwości Polakom. Niepokojące wieści, sytuacja wielu mieszkańców nie jest dobra

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niesamowite doniesienia o Pawle Adamowiczu! Świętej pamięci prezydenta Gdańska zdobył się na wielkoduszny gest, wiedziała o tym tylko garstka osób

O tym się mówi: Szef Światowej Organizacji Zdrowia apeluje o współpracę do całego świata. Sytuacja jest bardzo trudna