Jak podaje portal "Pikio", pochówek osób, które zmarły na skutek COVID-19, różni się od tego, jak wygląda ostatnie pożegnanie zmarłych z innych przyczyn. Wynika to z zagrożenia epidemiologicznego, jakie może stwarzać wzięcie udziału w ceremonii. Resort zdrowia chcąc uniknąć bulwersujących sytuacji, do jakich dochodziło do tej pory, zdecydował się wprowadzić zmiany w ostatnich pożegnaniach. Czego należy się spodziewać?

Pogrzeb inny niż do tej pory

Do właścicieli zakładów pogrzebowych w naszym kraju trafiły specjalne rekomendacje opracowane przez Ministerstwo Zdrowia. Określono w nich, jak mają przebiegać pochówki w dobie epidemii koronawirusa, która zbiera w naszym kraju coraz większe żniwo. Postępowanie zgodnie z opracowanymi wytycznymi ma zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom pogrzebów.

Zmiany rozpoczynają się już na etapie przygotowania ciała. Ciała osób, które zmarły w wyniku COVID-19 są dezynfekowane, wkładane do specjalnych "opakowań", a następnie umieszczane w zdezynfekowanych trumnach. Ma to zabezpieczyć zarówno pracowników domów pogrzebowych, jak i żałobników biorących udział w pogrzebach.

Cytowany przez portal "Pikio" pracownik jednego z zakładów pogrzebowych w Warszawie zwraca uwagę na to, że pogrzeby odbywają się teraz z opóźnieniem. Często wynika to z faktu, że rodzina zmarłego zobligowana jest do odbycia dwutygodniowej kwarantanny i dopiero po jej zakończeniu mogą zająć się organizacją pochówku.

YouTube

Wytyczne w sprawie pogrzebów

Szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak ma wyglądać pogrzeb ofiar COVID-19 zostały ujęte w rozporządzeniu resortu zdrowia. Znajdziemy tam między innymi zapis o tym, że ciało zmarłego w wyniku COVID-19 musi zostać odkażone środkiem odkażającym, zabijającym wirusy.

Zaleca się odstąpienie od tradycyjnego mycia zwłok, a jeśli wykonanie tej czynności jest niezbędne, powinno się odbyć przy zachoaniu wszelkich środków otrożności. Pogrzeb powinien odbywać się przy zamkniętej trumnie, nie zaleca się ubierania zmarłego, ale włożenie go do trumny w specjalnym worku wraz z rzeczami, jakie zmarły miał na sobie w szpitalu.

Po szczelnym zamknięciu trumny należy przeprowadzić jej odkażenie środkiem wirusobójczym. Odkażone powinny zostać również wszystkie przedmioty i powierzchnie, z którymi miało styczność ciało zakażonego, a osoby odpowiedzialne za organizację pogrzebu powinny mieć na sobie stroje ochronne.

YouTube

Zaskoczyły was tak rygorystyczne i szczegółowe wytyczne ze strony resortu zdrowia?

To też może cię zainteresować: Wprowadzone ostatnio obostrzenia zostaną skorygowane w przeciągu kilku dni. Wicepremier wyjaśnił, o co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Najnowsze wieści o szpitalu tymczasowym w Warszawie. Pacjentów przybywa z dnia na dzień. Jak wygląda sytuacja na Stadionie Narodowym

O tym się mówi: Koronawirus w Polsce. Kiedy skończy się pandemia? Eksperci podają dokładny termin