Pandemia koronawirusa w Polsce póki co trwa w najlepsze. Nic nie zapowiada, by miała się niebawem skończyć. Trzeba przyznać, że daje się ona mocno we znaki – niemożliwe jest życie w taki sam sposób, jak jeszcze rok temu, a wiele kwestii, jak choćby nadchodzące święta, właśnie przez COVID-19 stoi pod znakiem zapytania.

Polacy zastanawiają się, jak długo jeszcze potrwa pandemia, która uniemożliwia nam cieszenie się normalnością. Eksperci przewidzieli już, kiedy wszystko może się skończyć.

Jak szybko skończy się pandemia koronawirusa?

Specjaliści przez cały czas bacznie obserwują sytuację związaną z koronawirusem, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Portal Pikio zwrócił uwagę na ich spostrzeżenia oraz wyliczenia. Kiedy, według prognoz, możemy liczyć na zakończenie pandemii?

Koronawirus/ Screen z YouTube
Koronawirus/ Screen z YouTube
Koronawirus/ Screen z YouTube

Jak twierdzą specjaliści, szczyt zarażeń przypadnie już niebawem – 16 listopada, czyli w nadchodzący poniedziałek. Sądzą, że wtedy testy dadzą pozytywne wyniki u 27,6 tys. osób, ich zdaniem raczej nie ma szans, by był to wynik wyższy niż rekord (27 875 osób).

Zdaniem ekspertów już pod koniec bieżącego miesiąca może się okazać, że pandemia koronawirusa zaczyna zataczać węższe kręgi – jak twierdzą, może się okazać, że będzie to już poniżej 20 tys. zarażonych dziennie.

Dlaczego miałby nastąpić tak szybki spadek? Zdaniem naukowców jest wysoce prawdopodobne, że wprowadzone obostrzenia przyniosą efekty. Takie wnioski wysnuł zespół dr Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeśli te prognozy się sprawdzą – jest szansa, że nie będzie kolejnego, całkowitego lockdownu. Co więcej, mogłoby to oznaczać zniesienie części obostrzeń i powrót do reguł obowiązujących w czerwonej strefie jeszcze na początku grudnia, zaś już od nowego roku – powtórny podział kraju na strefy żółte, czerwone oraz zielone.

Koronawirus. Źródło: Youtube
Koronawirus. Źródło: Youtube

Eksperci uważają, że może się okazać, iż już na koniec stycznia będzie ok. 1000 zarażonych dziennie.

Inaczej uważają naukowcy z MOCOS przy Politechnice Wrocławskiej, zdaniem których w ciągu kolejnego tygodnia przybędzie zarażonych – będzie ich ok. 34 tysiące w ciągu doby, a Polskę czeka lockdown i dopiero w jego trakcie – mniejsze liczby zarażonych.

To też może cię zainteresować: WARSZAWA: W JEDNYM ZE SZPITALI JEDNOIMIENNYCH STOJĄ PUSTE ŁÓŻKA, MIMO ŻE W INNYCH SZPITALACH BRAKUJE MIEJSC. O CO CHODZI? POWÓD JEST ZATRWAŻAJĄCY

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEBYWALE WAŻNE INFORMACJA DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW WARSZAWY. CHODZI O ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. W MIEŚCIE ZOSTANIE ZAMKNIĘTE PEWNE MIEJSCE

O tym się mówi w Polsce: NIEPOKOJĄCE INFORMACJE Z MINISTERSTWA ZDROWIA. TYCH LEKÓW I PRODUKTÓW MEDYCZNYCH MOŻE ZABRAKNĄĆ W NASZYM KRAJU

O tym się mówi na świecie: ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA OSTRZEGA. KORONAWIRUS EWOLUOWAŁ. JEST NIEBEZPIECZNIE

Z życia gwiazd: ZENEK MARTYNIUK JEST BARDZIEJ SKUTECZNY NIŻ CLEO! ZNANY WOKALISTA DISCO POLO POBIŁ GWIAZDĘ POP! CZY CLEO SIĘ POZBIERA