Jak podaje portal "Interia", na liście leków i produktów medycznych, które grożą brakiem dostępności znajduje się 325 pozycji. Wśród nich: szczepionki na grypę i pneumokoki, insulina, dozowniki do tlenu oraz punkty poboru gazów. Umieszczenie danego produktu lub medykamentu na wspomnianej liście oznacza, że nie mogą one być wywożone z naszego kraju.

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności

Po aktualizacji listy przez resort zdrowia, znalazło się na niej 325 pozycji (poprzednio było ich nieco mniej, bo 306). Znalazły się na niej wykorzystywane także w leczeniu pacjentów covidowych punkty poboru gazów medycznych, dozowniki do tlenu, a także reduktory montowane do butli tlenowych.

YouTube

Pacjenci mogą mieć również problem z zakupem szczepionek na grypę zarówno w formie zawiesiny do iniekcji (Influvac Tetra i VaxigripTetra), jak i aerozolów do nosa (Fluenz Tetra). Na liście znalazła się również szczepionka na pneumokoki Prevenar 13.

Z dostępem do leków mogą mieć również osoby chore na cukrzyce - na liście znalazły się insuliny (w tym m.in.: Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Liprolo). Znajdują się tu również leki przeciwzakrzepowe.

YouTube

Na listę trafiają leki zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, których w danym województwie brakuje w conajmniej 5 proc. aptek. W dalszej kolejności informacja ta trafia do Ministra Zdrowia.

Pełną listę leków znajdziecie tutaj.

Mieliście ostatnio problem z dostaniem zażywanych przez siebie leków?

To też może cię zainteresować: Nie wolno będzie nam swobodnie podróżować po kraju? Jarosław Gowin zabrał głos na temat możliwości wprowadzenia nowych obostrzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znany dziennikarz nie spodziewał się, że znajdzie się w tak podbramkowej sytuacji. Jak Piotr Kraśko poradził sobie z niechcianym gościem na wizji

O tym się mówi: Znany dziennikarz nie spodziewał się, że znajdzie się w tak podbramkowej sytuacji. Jak Piotr Kraśko poradził sobie z niechcianym gościem na wizji