Jak podaje portal "Pikio", ponowny wzrost liczby zachorowań sprawił, że rząd ponownie zdecydował się na wprowadzenie godzin dla seniorów. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 12 zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach mogą robić jedynie osoby, które ukończyły 60 lat. Rządzący zdecydowali się dokonać zmian w ich funkcjonowaniu. Co się zmieniło?

Godziny dla seniorów wróciły

Od 15 października w naszym kraju ponownie zaczęły obowiązywać godziny dla seniorów. W godzinach od 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i punktach pocztowych mogą przebywać jedynie osoby, które ukończyły 60 rok życia. Takie rozwiązanie ma uchronić seniorów, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka przed możliwością zakażenia koronawirusa.

Ponowne wprowadzenie godzin dla seniorów wywołało falę oburzenia wśród ekspertów i klientów sklepów. Specjliści podkreślają, że takie rozwiązanie negatywnie odbije się na stanie gospodarki, która mocno ucierpiała w wyniku wiosennego lockdownu. Ich zdaniem mogą wpłynąć na wzrost cen podstawowych produktów. W jaki sposób?

YouTube

Okiem eksperta

Mechanizm jest prosty. Wiele sklepów zdecydowało się na wydłużenie godzin otwarcia, co wiąże się z koniecznością zapłacenia wyższych stawek pracownikom. Aby sobie to zrekompensować wzrosną ceny produktów. Dodatkowo eksperci podkreślają, że wielu seniorów nie robi zakupów w wyznaczonych dla nich godzinach, ale także o innych porach.

"Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10:00 a 12:00 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12:00 w rezultacie tworzyły się w nich kolejki, a jak wiemy tłok w czasie pandemii nie jest pożądany" - mówi cytowany przez portal "Pikio" wiceprezes Polskiej Izby Handlu, Maciej Ptaszyński.

Rząd nowelizuje godziny dla seniorów

Innym krytykowanym aspektem godzin dla seniorów było to, że w godzinach od 10 do 12 zakupów w szkolnych sklepikach nie mogli zrobić uczniowie. Stąd też w rozporządzeniu Rady Ministrów z 23 października podkreślono, że godziny dla seniora nie mają zastosowania w placówkach oświatowych.

YouTube

Warto wspomnieć, że w rozporządzeniu z 14 października wskazano, że w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia zakupy w aptece mogą zrobić także osoby poniżej 60 roku życia. Wyjątkiem jest również handel hurtowy.

A co wy sądzicie o godzinach dla seniora?

To też może cię zainteresować: Od dziś zdecydowana większość uczniów w całej Polsce rozpoczęła nauczanie zdalne. Do kiedy potrwa taka sytuacja

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: UFO nad Polską? Niezwykła historia Antoniego Szredera i jego spotkania z tajemniczymi istotami

O tym się mówi: Dantejskie sceny w polskim mieście. Nagranie ujawniło, jak potraktowano starszą kobietę. Została poszarpana i wyniesiona z kościoła przy użyciu siły