Jak informuje portal biznesinfo, od 9 października ZUS wypłaci rekompensaty osobom zatrudnionym, które w dobie pandemii miały obniżone płace. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

Wiele pracujących osób może liczyć na spory zastrzyk gotówki

Od marca rząd trzykrotnie zmieniał przepisy, dzięki którym pracodawcy mogli obniżyć wynagrodzenia swoim pracownikom. Miało to pomóc w utrzymaniu biznesu. Jednak trzeba przyznać, że osoby zatrudnione były w gorszej sytuacji.

Kto może ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS? Źródło: biznes.radiozet.pl
Kto może ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS? Źródło: biznes.radiozet.pl
Kto może ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS? Źródło: biznes.radiozet.pl

Teraz rząd postanowił pomóc drugiej stronie. Z tego powodu ZUS wypłaci rekompensaty osobom zatrudnionym, które w dobie pandemii miały obniżone płace, a pracodawcy odprowadzali za nich obniżone składki.

Świadczenie będzie można przeliczyć na takiej samej zasadzie jak wcześniejsze, sprzed zmniejszenia etatu. Dotyczy to osób, którym pracodawcy na podstawie tarczy antykryzysowej obniżyli wymiar czasu pracy lub wprowadzili mniej korzystne warunki zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku

- powiedział regionalny rzecznik prasowy ZUS, Sebastian Szczurek, dla money.

Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

Nie każdy może jednak liczyć na rekompensatę. Jak informuje money, na zastrzyk gotówki mogą liczyć pracownicy, którzy mieli obniżone wynagrodzenia, oraz osoby te były w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub zasiłku opiekuńczym.

ZUS. Screen: Business Insider
ZUS. Screen: Business Insider
ZUS. Screen: Business Insider

Warunkiem otrzymania rekompensaty jest dostarczenie do ZUS-u wniosku. Może być on napisany przez pracownika lub pracodawcę.

Wystarczy napisać: jako świadczeniobiorca występuję o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy

- dodał Sebastian Szczurek.

To również może Cię zainteresować: MEDIA OBIEGŁA NIEPOKOJĄCA INFORMACJA.JAROSŁAW PINKACH W "RADIU ZET" O NOWYCH RESTRYKCJACH: "TO POWINNO BYĆ WPROWADZONE W MIARĘ SZYBKO"

Portal „Życie” pisał również o: CHCIELI WYNIEŚĆ KILKADZIESIĄT KILOGRAMÓW GRZYBÓW Z LASU, ZAREAGOWAŁA STRAŻ LEŚNA! PIĘKNE BOROWIKI SKONFISKOWANE, GRZYBIARZE ODPOWIEDZĄ ZA SWÓJ CZYN

Jak informował również portal „Życie”: TRAUMATYCZNA HISTORIA KOBIETA UGRYZIONEJ PRZEZ ROBAKA W TRAKCIE PRAC OGRODOWYCH. W KILKANAŚCIE GODZIN PO POWROCIE DO DOMU TRAFIŁA NA STÓŁ OPERACYJNY