Jak podaje portal "Super Express", osoby czekające na planowe zabiegi medyczne nawet od wielu lat, będą musieli się uzbroić w jeszcze większą cierpliwość. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zalecenie zawieszenia planowych świadczeń zdrowotnych ze względu na epidemię koronawirusa. Z tego ograniczenia powinny być wyłączane planowa diagnostyka i leczenie chorób onkologicznych.

Zabiegi planowe znów zawieszone

Zalecenie wydane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczy przede wszystkim zaplanowanych pobytów w szpitalu obejmujcych diagnostykę, leczenie i operacje, w szczególności: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów nacyniowych przeprowadzananych na aorcie brzusznej oraz piersiowej, dużych zabiegów torakochirurgicznych, nefrektomii i histerektomii.

"Starsi ludzie pozostawieni są sami sobie. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy, że liczba pacjentów, którzy zgłaszali się z ostrymi stanami kardiologicznymi, zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent. To później może odbić się kumulacją chorych. Na pewno nie zabezpieczono interesów starszych ludzi w sprawach zdrowotnych" - cytuje prof. Ewę Jankowską z Fundacji Wspierajmy Seniorów portal "Super Express".

Pixabay

NFZ tłumaczy swoją decyzję

NFZ zalecenie zawieszenie czasowego wykonywania zabiegów planowych tłumaczy chęcią zminimalizowania ryzyka przenoszenia się wirusa, a także koniecznością zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19, których z każdym kolejnym dniem jest coraz więcej.

Wielu specjalistów, podobnie jak i pacjentów jest rozczarowana takim zaleceniem. Eksperci wskazują, że epidemia nie uzasadnia takiego kroku. "Taka decyzja jest bardzo szkodliwa, opóźni bowiem znacznie leczenie. Nie spowoduje natomiast żadnego pozytywnego efektu" - mówi cytowany przez "Super Express" dr Leszek Marek Krześniak, internista w Ośrodku Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i teraz”.

Pixabay

Co sądzicie o zaleceniu NFZ?

To też może cię zainteresować: Pracownicy ochrony zdrowia nie mogą liczyć na dobre wynagrodzenie, a do tego muszą uważać na kary. Czy ich sytuacja kiedykolwiek ulegnie poprawie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paweł Wilczak zmaga się z poważną chorobą, która zmieniła jego życie. Popularny aktor nie może sobie z tym poradzić. O co chodzi

O tym się mówi: Główny Inspektorat Sanitarny przekazał bardzo ważną informację! Klienci powinni uważać na mięso, które kupują w popularnym sklepie