Jak podaje portal "Pikio", personel medyczny od wielu lat walczy o wyższe pensje. Ministerstwo Zdrowia chce dokonać zmian w zakresie wypłacania pensji dla pracowników zawodów medycznych. Zgodnie z nimi szpitale miałyby prawo rozdysponować je w inny sposób. Czy to oznacza, że zarobki pielęgniarek będą jeszcze niższe?

Sporne pensje pielęgniarek

Wiele osób ze środowiska, ale także spoza niego, wskazuje, że pensje pielęgniarek są nieadekwatne do liczby i stopnia skomplikowania wykonywanych przez nie obowiązków. Liczne akcje protestacyjne zaowocowały niewielkim wzrostem pensji. Niestety, wiele wskazuje na to, że wynagrodzenia pielęgniarek już wkrótce ulegną zmianie. Wszystko w związku z planowanymi przez resort zdrowia zmianami.

Ministerstwo rozważa zmianę sposobu przekazywania środków na wynagrodzenia dla pielęgniarek. Teraz obowiązuje zasada, że Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje szpitalom pieniądze na wynagrodzenia pielęgniarek z zastrzeżeniem, że mogą być one wykorzystane tylko i wyłącznie na ten cel. Pieniądze na inne cele administracyjne wypłacane są z odrębnego źródła.

Resort zdrowia chce, żeby już w 2021 roku pieniądze na oba wymienione wyżej cele wypłacane były łącznie. Pielęgniarki są pełne obaw, że pracodawcy będą starali się pokryć z tych pieniędzy również inne wydatki, co wpłynie na zmniejszenie wysokości ich wynagrodzeń. Związek zawodowy nie kryje oburzenia taką możliwością.

Pielęgniarki pełne obaw

"Uważamy za skandaliczne, że Ministerstwo Zdrowia działania te podejmuje nie dość, że w okresie pandemii COVID-19 i kulminacji zachorowań, to jeszcze ma dla naszej grupy zawodowej specyficzny, nieoczekiwany prezent z okazji roku 2020, ogłoszonego Światowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych. Można tylko pogratulować ministrowi wyczucia miejsca i terminu dla wdrożenia takich zmian" - przedstawia swoje stanowisko cytowany przez portal "Pikio" Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

YouTube

Jak na razie omawiane rozwiązania znajdują się na etapie analizy. Ministerstwo wie, że ich wprowadzenie w życie może się wiązać z zaognieniem już i tak niełatwych relacji z służbą zdrowia. Trudno więc na razie powiedzieć, czy planowane zmiany wejdą w ogóle w życie.

A wy, co sądzicie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek?

To też może cię zainteresować: Niespodziewany komunikat Ministra Edukacji Narodowej. Jaka decyzja zapadła w sprawie uczniów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czemu Małgorzata Rozenek-Majdan dalej nie zorganizowała chrztu Heniowi? Co na to jej rodzice i czy chłopiec będzie ochrzczony

O tym się mówi: Danuta Martyniuk zaskoczyła wszystkich. Zwróciła się do byłej żony syna. Aż trudno uwierzyć, że padły takie słowa