Jak podaje portal "Super Express", część seniorek może liczyć na dodatkowe 200 zł co miesiąc do emerytury. Niestety podwyżka nie obejmie wszystkich. Piniądze mają być wypłcane od stycznia 2021 roku, choć będzie trzeba spełnić określone warunki. Do kogo trafią wyższe emerytury?

Podwyżka świadczenia dla emerytek

Na wyższe o około 200 złotych świadczenia trafią do części pobierających emeryturę kobiet, konkretnie do 75 tysięcy pań urodzonych w 1953 roku. Mogą one liczyć nie tylko na wyższe świadczenie emerytalne, ale także rekompensatę za zaniżone świadczenie. Średnia rekompensata ma wynieść 12 786 zł brutto. Wypłata ma ruszyć już za kilka misięcy, na początu 2021 roku. Aby uzyskać wyższe świadczenie i rekompensatę konieczne będzie spełnienie określonych warunków.

Sprawa kobiet z rocznika '53 sięga siedmiu lat wstecz, kiedy ZUS obniżył im pobierane świadczenia emerytalne w związku ze zmianą zasad obliczania wysokości świadczenia emerytalnego dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. W 2019 roku wyrok Trybunału Konstytucyjnego zanegował takie rozwiązanie.

YouTube

Komu należy się podwyżka emerytury?

Prawo do wyrównania świadczenia będą miały osoby, które przeszły z wcześniejszej emerytury na świadczenie powszechne i otrzymywały niższą emeryturę. Jednym z warunków jest to, że prawo do emerytury zostało ustalone na wniosek, który złożony był przed 1 stycznia 2013 roku.

YouTube

W sprawie emerytur dla kobiet z rocznika '53 nie ma konieczności składania żadngo wniosku. Wyjątek stnowią kobiety z tego rocznika, które nie wystąpiły z wnioskiem o emeryturę powszechną po uzyskaniu przewidzianego prawem wieku emerytalnego. Mogą one złożyć taki wniosek w terminie do 11 stycznia 2021 roku. Tylko wtedy emerytura nie będzie pomniejszana o kwoty pobrane już wcześniej.

Obejmie was podwyżka świadczeń emerytalnych?

To też może cię zainteresować: Polacy nie będą zadowoleni, pojawiły się nowe stawki za wywóz śmieci. Szczególnie dotkliwa podwyżka dla wielodzietnych rodzin, potężne sumy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zenek Martyniuk wpadł w tarapaty? Znajomi króla disco polo obawiają się, że przez wybryki syna wróci do zgubnego nałogu

O tym się mówi: Były minister zdrowia przebywa obecnie w szpitalu. Czy Łukasz Szumowski zakaził się koronawirusem po raz drugi