Jak podaje portal "Bytom Nasze Miasto", mieszkańcy wielu miast na terenie śląska skarży się na pojawienie się w ich domach i mieszkaniach dużych owadów. Nie jest to przypadek odosobniony. Owady te zostały dostrzeżone także w innych miejscach naszego kraju. Z czym mamy do czynienia i czy jest się czego obawiać?

Tajemnicze owady atakują miasta w Polsce

Owady, które spotyka coraz więcej Polaków to wtyki amerykańskie. Niestety będziemy musieli przyzwyczaić się do ich obecności w naszych domach, bo jest ich coraz więcej. Pochodzący z Ameryki Północnej owad po raz pierwszy został zauważony w naszym kraju w 2007 roku na terenie Małopolski oraz we Wrocławiu. Od tego czasu zdążył już rozprzestrzenić się praktycznie na cały kraj.

Pojawienie się wtyka amerykańskiego w naszym kraju, podobnie jak innych gatunków inwazyjnych stanowi wynik działalności człowieka. Jak informuje cytowany przez portal "Bytom Nasze Miasto", dr Sebastian Pilichowski, biolog z Zielonej Góry.

Pluskwiaki szukają miejsca do przezimoania

Wspomniane pluskwiaki wchodzą do naszych domów, żeby w nich przezimować. Starają się znaleźć jak najcieplejsze zakamarki, nic więc dziwnego, że coraz częściej widujemy je w naszych czterech ścianach.

"Zazwyczaj owady szukają niewidocznych miejsc jak na przykład szczeliny w oknach. Nie wchodzą do naszych mieszkań po to, aby zrobić nam krzywdę. Jesienią wchodzą w stan spoczynku. Chcą zrobić coś dla siebie, schronić się. Często w piwnicach spotkać można także motyle (rusałki pawik). Chcą w chłodnym ciemnym miejscu przeczekać zimowy okres. Jeśli w środku zimy wybudzą się, zazwyczaj skazane są na śmierć" - podkreśla Pilichowski.

YouTube

Wtyk amerykański, czy jest groźny?

Wtyki amerykańskie osiągają wielkość od 1,5 do 2 cm. Jego cechą charakterystyczną jest brązowa lub czarna głowa, z dającymi się jej zauważyć czerwono-żółtymi podłużnymi smugami. Na pokrywach skrzydłowych można z kolei zauważyć ułożony z jasnych lini wzór przypominający literę H.

" W swoim naturalnym środowisku jest uważany za szkodnika, którego znaczenie nabiera na sile, gdy pojawia się masowo np. w szkółkach drzew iglastych. Żeruje najczęściej na sosnach. Wysysa z zielonych szyszek i igieł soki, prowadząc do ich degeneracji. Jest gatunkiem inwazyjnym w Europie i może wyrządzić sporo szkód, ale nie w mieszkaniach" - tłumaczy biolog.

YouTube

Spotkaliście już wtyka amerykańskiego?

To też może cię zainteresować: Rybiki w łazience nie będą już więcej problemem. Dzięki tym sposobom można się ich pozbyć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ile kosztowały ich kampanie wyborcze

O tym się mówi: Wraca Akcja24. Jeden z dyskontów zapowiedział zmiany w godzinach otwarcia swoich sklepów z powodu pandemii koronawirusa