Jak podaje portal "Wirtualna Polska" na swoich stronach poświęconych kwestiom finansowym, emerytki z rocznika 1953 przez lata otrzymywały zaniżone świadczenia. W przyszłym roku mogą spodziewać się wzrostu świadczeń oraz wypłaty wyrównania. Wyrównanie ma być wypłacane od stycznia, ale należy pamiętać o terminach.

Podwyżka dla kobiet z rocznika 1953

Zgodnie z wyliczeniami rządu emerytura kobiet z 1953 roku wzrośnie średnio o 200 zł, wyrównanie z kolei wyniesie przeciętnie 12 786 zł. Wypłaty wyrównań ruszą w styczniu 2021 roku. Kto będzie miał prawo do otrzymania wyrównania?

Prawo do wyrównania będzie przysługiwało osobom, które przeszły z wcześniejszej emerytury na powszechną w związku z czym ich świadczenie zostało pomniejszone o kwoty wcześniej pobranych świadczeń. Jednym z warunków jego otrzymania jest nabycie prawa do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 roku.

YouTube

Wyrównani i nie tylko

Przeliczenie emerytur tych kobiet będzie miało miejsce z urzędu, bez konieczności składania odpowiedniego wniosku. Z nowego prawa będą mogły skorzystać kobiety z rocznika '53, które nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. Muszą jedanak złożyć wniosek, nie później niż do 11 stycznia 2021 roku. Wtedy emerytura zostanie obliczona bez pomniejszenia o kwotę pobranej wcześniej emerytury.

Choć seniorki z rocznika '53 mogą liczyć na wyrównanie, jest również zła wiadomość. Wypłacona kwota zostaie pomniejszona o podatek i składkę zdrowotną. W przypadku przeciętnej kwoty wyrównania wynoszącej 12 786 zł brutto potrącona zostanie składka zdrowotna w wysokości 161 złotych oraz zaliczka na podatek dochodowy 2174 zł. Łączna kwota, jaką stracą seniorki wyniesie 2 335 zł.

YouTube

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Potężne pieniądze trafią w 2021 roku do polskich seniorów. Emeryci na święta dostaną waloryzację, „trzynastkę” i „czternastkę”, miliardy złotych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Danuta Martyniuk opowiada o tym, jakie "piekło" przeszła ostatnimi czasy. Czy zdradzi kolejne rewelacje

O tym się mówi: Banknot, za który możemy dostać fortunę. 10 złotych warte dziesiątki razy tyle. Które banknoty pozwolą nam na zarobienie niezłej sumki