Banknoty wciąż pozostają bardzo popularnym środkiem płatniczym, niemal każdy ma je w portfelu. Zwykle bardzo szybko puszczamy je z portfela w obieg, a przyjmujemy inne.

Nie każdy jednak pamięta o tym, by dobrze przyjrzeć się pieniądzom, które posiada. I choć nie jest to czynność obowiązkowa, to powinna wejść nam w nawyk – dokładne obejrzenie każdego banknotu może przynieść duże korzyści.

10 złotych warte dziesiątki razy tyle?

Warto zauważyć, że nie każdy banknot warty jest tyle, ile wynosi jego nominał. Nierzadko możemy wzbogacić się o kwoty dziesiątki razy większe niż on.

Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube

Portal BiznesInfo sugeruje, że warto zajrzeć do portfela, gdyż zwykły banknot może przynieść nam zyski liczone w setkach złotych. Jakie są warunki, by był warty aż tyle?

Wartość banknotów wypisana jest na ich nominałach, jednak należy pamiętać, że może ona być dużo wyższa – szczególnie dla kolekcjonerów. Wszystko zależy od numerów seryjnych pieniędzy, które posiadamy.

Jeśli nasz banknot ma numer seryjny składający się z tych samych cyfr, możemy otrzymać za niego sporą sumkę, co niektórzy mówią nawet o milionie złotych. Numizmatycy sądzą jednak, że tak bajeczne sumy to absurd, możemy liczyć na co najwyżej kilkanaście razy tyle, ile wynosi nominał banknotu, jednak i to może być sporą sumą.

Czasami można liczyć na spory zysk nawet na drobnych, pewien numizmatyk wylicytował banknot z nietypowym numerem seryjnym za 150 zł.

Najdroższym sprzedanym banknotem w Polsce jest ten, który został wystawiony na aukcji w 2019 roku. We Wrocławiu doszło wówczas do transakcji, w ramach której banknot 500-złotowy z 1794 roku, wypuszczony w ilości 500 sztuk w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, został wymieniony za 220 tysięcy złotych!

Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube
Banknoty. Źródło: Youtube

Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na banknoty o jednolitym numerze seryjnym, lecz także na tzw. numery radarowe, tj. te o ciągach liczbowych 1234321, 1134311, 8175718, a także te, które mają w numerze ciąg cyfr 1234567 i 8765432.

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: ŚLUB W CZASACH PANDEMII. POMIMO OBOSTRZEŃ I KONIECZNOŚCI NOSZENIA MASECZEK, CHĘTNYCH NIE BRAKUJE. JAK TO OBECNIE WYGLĄDA

Jak informował portal Życie: BYŁA ŻONA DANIELA MARTYNIUKA POSTANOWIŁA REAGOWAĆ. CZY TO OZNACZA PROBLEMY DLA RODZINY MARTYNIUKÓW

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: BURMISTRZ JEDNEJ Z WARSZAWSKICH DZIELNIC MIAŁ KORONAWIRUSA, TERAZ SAM OSTRZEGA INNYCH. CO TAKIEGO MÓWI