Konto w banku posiada już niemal każdy Polak. Jak się okazuje, klienci mogą ponieść wysokie straty w wyniku obecnej sytuacji na świecie. Eksperci nie widzą innego wyjścia.

Dotkliwe zmiany w bankach nadchodzą

Coraz więcej banków przekazuje niepokojące informacje. Krajowe media obiegają wiadomości o spodziewanych podwyżkach w opłatach za obsługę rachunku.

"Opłaty w bankach będą rosły i trzeba się do tego przyzwyczaić. Taki krok ogłosił właśnie ING Bank Śląski, a wcześniej między innymi Santander i Getin Bank. Nie ma alternatywy dla odejścia od bankowości za darmo" - stwierdzili eksperci.

W bankach wzrosną m.in. koszty prowadzenia konta oraz wypłat gotówki w oddziałach stacjonarnych oraz bankomatach spoza sieci. Wszystko to za sprawą tragicznej sytuacji, w jakiej wszyscy znaleźliśmy się kilka miesięcy temu.

"Zarówno COIVD-19 jak i obniżka stóp procentowych negatywnie wpłynęły na sektor bankowy, zmuszając banki do poszukiwania nowego modelu biznesowego. Jednym z elementów odbudowy rentowności jest poszukiwanie nowych źródeł przychodów m.in. poprzez zwiększanie i wprowadzanie opłat za usługi. Banki będą również poszukiwały innych rozwiązań niż tylko podnoszenie opłat - będą starały się znaleźć oszczędności po swojej stronie, upatrując szansę w automatyzacji, digitalizacji, czy zwiększaniu skali działalności przez fuzje i przejęcia. Długoterminowo nie ma alternatywy dla odejścia od bankowości za darmo, w krótkim horyzoncie czasowym pojedynczy gracze mogą wybrać jednak różne strategie cenowe, chcąc w ten sposób realizować strategiczne cele np. zwiększyć swój udział w rynku w określonym segmencie" - wyjaśnia Przemysław Szczygielski, lider zarządzania ryzykiem oraz doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego.

Wygląda na to, że dotkliwe zmiany są nieuniknione. Jak poradzą sobie z nimi Polacy?

Zobacz także: 65-letnia kobieta postanowiła odmienić swoje życie i zwróciła się do stylistki

Może cię zainteresować: Nowelizacja przepisów może nieźle namieszać. Kierowcy nie będą zadowoleni. O co chodzi

Pisaliśmy również o: Minister Zdrowia podjął niespodziewaną decyzję. Rozporządzenie ma rozwiązać duży problem, który ma obecnie wiele szpitali