Jak podaje portal "Biznes Info", wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zdradził wysokość czternastej emerytury - świadczenia, które ma podreperować budżety seniorów.

Czternasta emerytura już w przysłym roku!

Czternastka już w przyszłym roku trafi do emerytów. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku trzynastego świadczenia emerytalnego, nie będzie on przysługiwał wszystkim emerytom i rencistom, ale tylko tym najbiedniejszym. W pełnej kwocie otrzymają jedynie ci, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto miesięcznie.

Po przekroczeniu tego progu czternaste świadczenie będzie proporcjonalnie pomniejszane według zasady "złotówka za złotówkę". W systemie emerytalnym dodatkowe czternaste świadczenie ma pełnić funkcję wyrównującą, aby nie pogłębiać różnic pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi emerytami.

YouTube

Ile wyniesie i kiedy trafi do seniorów czternasta emerytura?

O ile trzynastką emeryci będą cieszyli się w pierwszej połowie roku, o tyle na czternastkę trzeba będzie poczekać do listopada i grudnia. Będzie ono równowartością najniższej emerytury, która może wynieść około 1300 zł brutto - na taką kwotę będą mogli liczyć najbiedniejsi seniorzy.

Jak na razie czternasta emerytura na pewno zostanie wypłacona w 2021 roku. Nie wiadomo czy program jej wypłaty będzie kontynuowany. Jak podkreślił w rozmowie z "Super Expressem" Stanisław Szwed, czternastka w kolejnych latach uzależniona jest od możliwości budżetowych i sytuacji finansowej w kraju.

YouTube

Jak oceniacie założnia 14 emerytury i jej wysokość?

To też może cię zainteresować: Ogromne zmiany w ZUS. Kto może z nich skorzystać? Instytucja przejmie ważne obowiązki, odciążając Polaków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Internauci mocno skrytykowali jedną z uczestniczek programu „Rolnik szuka żony”. Czy krytyka mocno wpłynie na jej dalsze losy w programie

O tym się mówi: Uczniowie mają spory problem w szkołach, rodzice alarmują: dzieci nie mają, kiedy się uczyć! Kuriozalny powód, czy znajdzie się rozwiązanie