Czekają nas niezwykle istotne zmiany organizacyjne w ZUS. Dokonają się one w ciągu maksymalnie trzech lat – to czas, który potrzebny jest do tego, by zdecydowana większość rozliczeń firm została przejęta przez instytucję. Dzięki szykowanym zmianom przedsiębiorcy będą mieć mniej obowiązków, a świadczeniobiorcy szybciej otrzymają swoje pieniądze.

ZUS szykuje absolutną rewolucję. Szykowane zmiany są ogromne

Portal BiznesInfo zwraca uwagę na fakt, że wystarczą zaledwie trzy kolejne lata, by ZUS stał się wirtualnym biurem rachunkowym. Według planu rozwoju instytucji w latach 2021-2023 to właśnie ona będzie musiała odpowiadać za obliczanie oraz rozliczanie składek w firmach, a także będzie odpowiedzialna za znaczne skrócenie czasu, w którym przyznawane są emerytury.

Pieniądze/screen Youtube
Pieniądze/screen Youtube

Co ciekawe, ogromna zmiana przyczyni się również do zmniejszenia liczby kontroli i błędów, które są tym częstsze, im więcej jest osób pracujących w danym przedsiębiorstwie. Teraz szefowie firm mogą liczyć na załatwienie formalności z pomocą ZUS.

Jak deklaruje prof. Gertruda Uścińska, która jest szefową ZUS, zapowiadane w instytucji zmiany zostały zainspirowane łatwiejszymi procedurami zeznań podatkowych, dzięki którym konieczne jest po prostu zatwierdzenie gotowego, wypełnionego przez urząd dokumentu.

Jeśli chodzi o składki – obecnie przedsiębiorcy co miesiąc przesyłają ZUS DRA, czyli deklarację podatkową, najczęściej wypełnioną przez biura rachunkowe lub księgowe. Teraz, gdy przebudowa instytucji stanie się faktem, to ZUS będzie wypełniał dokument.

Dlaczego instytucja wprowadzi tak istotne zmiany, które dołożą obowiązków jej pracownikom? Dzięki nim ZUS nie będzie musiał kontrolować firm oraz przekazywanych przez nie dokumenty, gdyż to przedsiębiorcy będą sprawdzać wypełnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaracje.

Pieniądze/screen Pxhere
Pieniądze/screen Pxhere

Będzie to wygodniejsze nie tylko dla właścicieli firm, ale również przyszłych emerytów, ponieważ – według zapowiedzi prof. Uścińskiej – dzięki zmianom procedury przyznawania emerytur, rent oraz zasiłków będą prostsze oraz, przede wszystkim, szybsze – wszystko dzięki mniejszej liczbie procedur wyjaśniających, a to właśnie jej zmniejszenie jest celem ZUS na kolejne trzy lata.

Przypomnij sobie o… BUDOWA DRUGIEJ LINII METRA WARSZAWSKIEGO TRWA W NAJLEPSZE. CO AKTUALNIE DZIEJE SIĘ NA MIEJSCU? NA JAKIM ETAPIE SĄ PRACE

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: NOWY ZAKUP DOTARŁ JUŻ DO MIASTA, KTÓRE INWESTUJE W KOMFORT PASAŻERÓW. TO PIERWSZY POJAZD Z DRUGIEJ TRANSZY ZAMÓWIENIA

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: POTWIERDZONY PRZYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM W JEDNYM Z PRZEDSZKOLI W OŻAROWIE MAZOWIECKIM. SANEPID PODJĄŁ DECYZJĘ O DALSZYCH KROKACH