Zdaje się, że tym razem Polacy przestraszyli się nie na żarty i postanowili zastosować się do zaleceń, jakie można było usłyszeć ze strony m.in. Ministerstwa Zdrowia. Według dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez portal Money tłumnie ruszyli po… szczepionki.

Brakuje szczepionek, nieznane są terminy dostaw

Jak wynika z informacji, które podaje portal, w aż 200 aptekach znajduje się łącznie 5 dawek szczepionki na grypę dla dorosłych. To rekordowo mała liczba, placówki nie potrafią przewidzieć terminów dostaw i ostrzegają – i tak nie każdy będzie mógł się zaszczepić.

Apteka. Źródło: Youtube
Apteka. Źródło: Youtube
Apteka. Źródło: Youtube

Wszystko przez sezon grypowy, który w tym roku jest szczególnie niebezpieczny ze względu na pandemię COVID-19. W 4 z 200 badanych aptek jest łącznie 5 dawek szczepionki – to tyle, co nic.

- Praktycznie każdego dnia w aptekach pojawiają się osoby, które pytają o szczepionki przeciw grypie. Mimo że w poprzednich sezonach nie widziały konieczności ich zakupu, teraz zmieniają zdanie. Ten rok jest wyjątkowy m.in. z uwagi na trwający okres pandemii – wspominał rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, Tomasz Leleno.

Nie wiadomo nic o tym, by sytuacja miała się niedługo poprawić. Jedna apteka czeka na dużą dostawę, 56% farmaceutów liczy na choć niewielkie uzupełnienie braków, a niemal 1/3 placówek nie wie, czy dostanie jeszcze jakiekolwiek szczepionki.

- To trudna sytuacja zarówno dla pacjentów, którzy mają problem z nabyciem szczepionek w aptekach, jak również dla farmaceutów, którzy nie mogą zamówić tych preparatów w hurtowniach lub otrzymują jedynie niewielką część zamówienia.

- Cały czas czekamy na kolejne dostawy. Liczymy na to, że sytuacja nieco się poprawi na przełomie października i listopada i wraz z nadejściem kolejnych miesięcy – mówi Tomasz Leleno.

Apteka, leki. Screen: YouTube
Apteka, leki. Screen: YouTube
Apteka, leki. Screen: YouTube

W niemal 70% aptek nie ma list oczekujących na szczepionkę, zaś w 30%, które je posiadają, dopisanie się jest już niemożliwe. Tylko w 1% placówek można się jeszcze dopisać, jednak nie ma gwarancji, że otrzymamy panaceum.

W Polsce ma być dostępnych łącznie ponad 2,5 miliona szczepionek, w zeszłym roku zaszczepiło się ok. 1,5 mln osób, a niemal 100 tys. szczepień nie zostało wykorzystanych i trafiło do utylizacji. Nie wiadomo, czy tegoroczna ilość wystarczy dla wszystkich.

Źródło: money.pl
Źródło: money.pl

Przypomnij sobie o… NATALIA KUKULSKA ZDRADZIŁA JAKIE SŁOWA USŁYSZAŁA OD ZBIGNIEWA WODECKIEGO JAKO OSTATNIE. TO NAPRAWDĘ PORUSZAJĄCE

Jak informował portal Życie: GWIAZDA SHOW "KRÓLOWE ŻYCIA" WYSZŁA ZA MĄŻ? CZY DAGMARA KAŹMIERSKA UKRYŁA ŚLUB PRZED SWOIMI FANAMI

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: WŁAŚNIE ROZPOCZĄŁ SIĘ PROGRAM SZCZEPIEŃ PRZECIW GRYPIE FINANSOWANY Z BUDŻETU MIASTA. KOGO OBEJMUJE BEZPŁATNA SZCZEPIONKA