Pora na duże zmiany dotyczące alimentów. Polacy czekali na wprowadzenie modyfikacji w przepisach, które obowiązywały wokół nich. W końcu się doczekali – nowe zasady wejdą już od dzisiaj. Co się zmieni?

Nowe zasady dotyczące alimentów już od 1 października 2020

Serwis Money podaje, że od 1 października 2020 roku zmieniają się zasady dotyczące alimentów. Chodzi o podwyższenie limitu dochodów pozwalających na korzystanie ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Dzięki temu więcej osób będzie mogło otrzymywać alimenty ze wspomnianego funduszu.

Zasada, o której mowa, jest nazywana „złotówką za złotówkę”. W momencie, gdy rodzice przekroczą limit dochodów, który pozwalał na pobieranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, dalej będą mogli dostać pieniądze, jednak będą to inne kwoty.

Marlena Maląg. Źródło: Youtube
Marlena Maląg. Źródło: Youtube

Jak będzie to wyglądało? Przy przekroczeniu limitu dochodów z funduszu alimentacyjnego rodzice otrzymają o tyle mniej, o ile limit ten został przekroczony.

Co ważne – limit także się zmienia; od dziś, czyli 1 października, będzie wynosił nie 800, a 900 złotych.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów – opowiadała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Alimenty z funduszu będą zależne od wysokości alimentów, które przysługują rodzicom obecnie, lecz nie wyższe niż 500 zł miesięcznie.

Marlena Maląg. Źródło: Youtube
Marlena Maląg. Źródło: Youtube

Kto może je dostać? Osoby posiadające dzieci do 18 roku życia albo ci, których dzieci uczą się w szkołach bądź szkołach wyższych i mają mniej niż 25 lat. Bezterminowo obowiązują, gdy dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, nie przysługują zaś, jeśli dziecko wzięło ślub, przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej.

Przypomnij sobie o… WARSZAWA: NAGŁY WZROST ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA. CZY STOLICA TRAFI DO ŻÓŁTEJ STREFY? TO BARDZO MOŻLIWE

Jak informował portal Życie: OGROMNE ZMIANY DLA WIELU POLAKÓW. WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z NOWYMI PRZEPISAMI DOTYCZĄCYMI DAROWIZN ORAZ SPADKÓW

Portal Życie pisał również o… KORONAWIRUS NIE DAJE ZA WYGRANĄ. POJAWIŁO SIĘ KOLEJNE OGNISKO EPIDEMII. LICZBA ZAKAŻONYCH ROŚNIE LAWINOWO