Ministerstwo Zdrowia raczej nie ma w zwyczaju podejmować ważnych decyzji bez wcześniejszych konsultacji z Polakami oraz uprzedzenia. Tym razem było jednak inaczej – klamka już zapadła, a społeczeństwo zostało poinformowane o fakcie.

Okazuje się, że resort zdrowia dotychczas utajniał jakiekolwiek plany w tym zakresie, a gdy wprowadził zmianę – ogłoszono, że obowiązuje ona już od dziś. O czym mowa?

Ważna zmiana zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia

Według informacji podawanych przez portal Pikio zmiana, którą zatwierdziło Ministerstwo Zdrowia, wchodzi w życie natychmiastowo – od dziś. Resort informuje Polaków o tym, jak wygląda sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Polsce, które bacznie obserwuje wielu z nas. Zwykle podaje także wiadomości o obostrzeniach przed ich wprowadzeniem. Tym razem postąpiono zgoła inaczej.

Adam Niedzielski. Źródło: onet.pl
Adam Niedzielski. Źródło: onet.pl

Co dokładnie się zmieni? Otóż Ministerstwo Zdrowia ma zupełnie nowy plan na podawanie do informacji publicznej wiadomości o zmarłych z powodu COVID-19.

Do tej pory na informacje trzeba było czekać do godziny 10:00 każdego dnia, wtedy to podawany był ogólny dobowy raport – liczba nowych przypadków oraz zgonów, a także informacje o zmarłych – województwo/miasto, wiek oraz płeć, a na końcu znajdowała się łączna liczba zarażonych oraz zmarłych.

Od dziś, 29 września, Ministerstwo Zdrowia będzie wskazywało, ilu zmarłych na koronawirusa nie miało chorób współistniejących.

Adam Niedzielski/screen YouTube
Adam Niedzielski/screen YouTube

- Od dziś zmieniliśmy sposób raportowania zgonów na COVID-19. Zgodnie z trendem obowiązującym w innych państwach rozbicie na zgony typowo z powodu COVID-19 i zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii. Jednocześnie pokazuje to społeczeństwu, jakim zagrożeniem jest COVID-19 przy współistnieniu innych chorób – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy MZ.

W dzisiejszym raporcie podano informacje o 1326 nowych zarażeniach oraz 36 zmarłych, z których aż 30 miało choroby współistniejące.

Przypomnij sobie o… MIESZKANIEC WARSZAWY PRÓBOWAŁ SPRZEDAĆ ORYGINALNE NIEMIECKIE DOKUMENTY POCHODZĄCE SPRZED WIELU LAT. GROZI MU KARA POZBAWIENIA WOLNOŚCI

Jak informował portal Życie: MAŁOPOLSKA: PRZYJĘTO PROGRAM OCHRONY POWIETRZA. NAJWAŻNIEJSZE RZECZY, KTÓRE TRZEBA WIEDZIEĆ W TEJ SPRAWIE

Portal Życie pisał również o… SPORA WPADKA PODCZAS OSTATNIEGO SERWISU „WIADOMOŚCI TVP”. WIDZOWIE Z PRZEKĄSEM OBSERWOWALI TO, CO ROBI DANUTA HOLECKA NA EKRANIE