Jak się okazało, wewnątrz partii "Porozumienie" coraz częściej dochodziło ostatnio niezgodności poglądów pomiędzy Jadwigą Emilewicz a Jarosławem Gowinem. Doprowadziło to do opuszczenia partii przez wicepremier. Zdradziła ona szczegóły konfliktu.

Założyciele partii nie zgadzali się w wielu kwestiach

Jak wynikło ze słów Emilewicz, nie zgadzała się ona z Gowinem w kilku zasadniczych sprawach politycznych, m.in. kwestiach związanych z wyborami prezydenckimi w czasie pandemii czy ustawy o ochronie zwierząt. Wicepremier jako jedyna z całego "Porozumienia" była za ustawą, Gowin natomiast wstrzymał się od głosu. Według Emilewicz, takim zachowaniem zaryzykował on "stabilność i istnienie koalicji".

"W bardzo poważnych kryzysach ostatnich miesięcy, które istotnie zagroziły trwaniu Zjednoczonej Prawicy, znaleźliśmy się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach sporu. Nie jest to kwestia przypadku, ale zasadniczych różnic w rozumieniu politycznych celów i metod" - tłumaczyła wicepremier w rozmowie z PAP.

Pomiędzy Emilewicz a Gowinem od dłuższego czasu dochodziło do spięć
Pomiędzy Emilewicz a Gowinem od dłuższego czasu dochodziło do spięć

Kobieta nie ukrywa jednak, że opuszczenie "Porozumienia" to dla niej trudna decyzja.

"To Jarosław Gowin wprowadzał mnie do polityki, a partię razem zakładaliśmy i tworzyliśmy przez lata. Jednak, wśród wszystkich dostępnych możliwości, ta wydaje się najuczciwszą" - stwierdziła.

Jakby tego było mało, wychodzi na to, iż losy Emilewicz w rządzie także mogą być przesądzone. Zapowiadana jest restrukturyzacja rządu, w wyniku której wicepremier może całkowicie wypaść ze sceny politycznej.

"W związku z ustaleniami liderów, na każdą z partii koalicyjnych przypadnie po jednym resorcie. Do rządu postanowił wrócić Jarosław Gowin, zatem wkrótce skończy się moja misja" - przyznała.

Zobacz także: Rozpoczyna się głosowanie na budżet obywatelski w Krakowie. Jak i gdzie głosować

Może cię zainteresować: "Randka w ciemno", na której wychowało się kilka pokoleń Polaków. Niesamowicie ciekawy program

Pisaliśmy również o: Załamanie pogody już wkrótce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wielu województw. O co chodzi