Emeryci w ostatnich latach często muszą godzić się z kolejnymi zmianami. I choć trzeba przyznać, że większość z nich jest korzystna dla seniorów, to biorąc pod uwagę inflację, a także rosnące koszty życia, należy pamiętać, że sam fakt otrzymywania większych pieniędzy wcale nie znaczy, że w portfelach seniorów pozostaje ich więcej na koniec miesiąca.

Warto jednak obserwować zachodzące zmiany, gdyż czasami okazuje się, że można liczyć na większe pieniądze co miesiąc! Portal BiznesInfo zebrał informacje na temat dodatków, którym warto się przyjrzeć.

Jak zdobyć dodatki do emerytur?

W Polsce emeryci mogą liczyć na coroczną waloryzację świadczenia, jednak to jeszcze nie wszystko – istnieją sposoby na otrzymanie jeszcze większych pieniędzy.

Warto przyjrzeć się dodatkowi pielęgnacyjnemu, który z urzędu dostają wszystkie osoby po 75. roku życia. To kwota 229,91 zł miesięcznie, i choć nie wydaje się szczególnie wysoka, to może ratować portfel seniorów. Może być przyznawany także osobom młodszym, o ile są niezdolne do pracy albo samodzielnej egzystencji lub potrzebują ciągłej opieki. By otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny, trzeba mieć pozytywną opinię lekarza-orzecznika, którego wybiera ZUS.

Emeryt. Źródło: Youtube
Emeryt. Źródło: Youtube

Kolejny dodatek to tzw. dodatek kombatancki, kwota 229,91 zł miesięcznie, przysługujący osobom, które mają zaświadczenie o byciu represjonowanym, wydane przez Urząd ds. Kombatantów. By go dostawać, nie można prowadzić działalności rolnej ani gospodarczej oraz pracować.

Do dodatku kombatanckiego można liczyć także na świadczenie kompensacyjne w wysokości 34,49 zł miesięcznie.

Dla kombatantów jest także ryczałt energetyczny, kwota 171,41 zł. Przysługuje również osobom, które otrzymują świadczenie dla żołnierzy górników, i wdowom po nich.

Nauczycielom, którzy w czasach okupacji wciąż pełnili zawód, przysługuje dodatek za tajne nauczanie – 229,91 zł brutto miesięcznie.

Kolejny bonus to dodatek dla sieroty zupełnej, czyli osób, które otrzymują rentę rodzinną po rodzicach, kwota 432,12 zł brutto miesięcznie.

Następną gotówką jest także świadczenie dla byłych żołnierzy górników, wynoszące 229,91 zł brutto miesięcznie.

Istnieją sposoby, aby zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego u kobiet, źródło: Gazeta Krakowska
Istnieją sposoby, aby zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego u kobiet, źródło: Gazeta Krakowska
Istnieją sposoby, aby zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego u kobiet, źródło: Gazeta Krakowska

Osoby deportowane otrzymają maksymalnie o 229,91 zł miesięcznie więcej, zależnie od tego, ile czasu spędziły w obozach pracy oraz gułagach na przymusowej pracy.

Warto zwrócić uwagę także na dodatek do renty inwalidy wojennego. Ci, którzy otrzymują renty inwalidzkie ze względu na krzywdy powojenne, mogą dostać 880,26 zł miesięcznie brutto dodatkowej gotówki.

Przypomnij sobie o… OSZUST WPADŁ W RĘCE MUNDUROWYCH, TERAZ CZEKA GO POWAŻNA KARA. PRZEZ LATA OSZUKIWAŁ LUDZI TWIERDZĄC, ŻE JEST NOWYM JEZUSEM

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: DO MIASTA WRACAJĄ STUDENCI. MPK WZMOCNI DLA NICH OFERTĘ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ . CO SIĘ ZMIENI

Portal Życie pisał również o… KOLEJNE PROBLEMY ZE STREFĄ PARKOWANIA NA WARSZAWSKIEJ WOLI. MIESZKAŃCY STOLICY NIE MOGĄ KUPIĆ BILETÓW, A DOSTAJĄ MANDATY. O CO CHODZI