Jak podaje portal "Fakt", emeryci z rocznika 1953 mieli zyskać wyższe emerytury. Jak się okazuje zyskają nie tylko oni. Państwo zamierza opodatkować jednorazowe wypłaty wyrównujące zaniżone emerytury wypłacane przez lata. Średnio seniorzy będą musieli oddać państwu 2,3 tys. złotych!

Rozgoryczeni seniorzy

Do portalu "Fakt" napisały czytelniczki, które nie kryją rozgoryczenia faktem, że państwo po raz kolejny sięga do ich portfeli. W 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dokonać ponownego przeliczenia ich emerytur, a także wypłacić wyrównanie.

"Przez całe życie z mojej pensji płaciłam podatki. Kiedy przeszłam na wcześniejszą emeryturę, potrącali mi z niej podatek. Teraz jestem na powszechnej emeryturze i też płacę z niej podatek. I okazuje się, że kiedy w końcu po latach dostanę wyrównanie, nim także będę musiała podzielić się nim z państwem" - mówi cytowana przez "Fakt" seniorka z Ostrowca Świętokrzyskiego.

YouTube

Ile stracą emeryci?

Z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że średnia wysokość wyrównania ma wynieść 12 786 zł brutto. Z tego ma zostać pobrana składka zdrowotna w kwocie 161 zł oraz zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 2 174 zł. Oznacza to, że średnio emeryt otrzymujący takie wyrównanie będzie musiał oddać państwu aż 2 335 zł.

Wpływy do budżetu państwa w związku z emerytami z rocznika 1953 mają wynieść w przyszłym roku 194 miliony zł. " Niestety, na etapie prac nad przepisami widać nikt o tym nie pomyślał" - wskazuje cytowany przez "Fakt" dr Antoni Kolek ekspert prezes Instytutu Emerytalnego. Podkreśla, że wystarczyło zaznaczyć, że wyrównania są odszkodowaniem i nie byłoby problemu.

YouTube

Jak oceniacie opodatkowanie wyrównania?

To też może cię zainteresować: Rząd ogłosił poważne zmiany w przepisach. Będą dotyczyły wszystkich Polaków. Chodzi o dowody osobiste

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaczęło się hucznym weselem, skończyło się medialnym rozwodem. Jak wyglądał związek Daniela Martyniuka i Eweliny

O tym się mówi: Jaka jest prawda o warunkach pracy w Telewizji Polskiej? Marcin Prokop w mocnych słowach wyjawił, dlaczego zrezygnował z pracy w TVP