Jak podaje "Polsat News", w przyszłym roku czeka Polaków poważna zmiana. Media obiegła Rządowa informacja, która wielu Polaków może zaskoczyć. Jak się okazuje, rząd chcąc dostosować się do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej, wprowadzić zmiany dotyczące dowodów osobistych.

Będą pobierane odciski palców

Jak poinformował wicepremier spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wraz z Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad projektem zmian, które pozwolą Polsce dostosować się do prawa unijnego, które wymaga pobrania od obywateli odcisków palców, które muszą znaleźć się w dowodzie osobistym. Ponad to, powróci osobisty podpis właściciela dokumentu.

Jak podaje szef MSWiA, dane biometryczne zawarte w nowych dowodach osobistych będą odczytywalne we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Skutkiem tych zmian, jak tłumaczy Paweł Szefernaker, nie będzie już można złożyć zdalnie wniosku o wydanie dowodu osobistego. Dodał też, że w przypadku osób, od których nie będzie można z jakiegoś powodu pobrać odcisków palców, będą wydawane tymczasowe dowody osobiste, które będą miały ważność 12 miesięcy.

U dzieci do 12 roku życia, odciski palców nie będą w Polsce pobierane w celu wydania dowodu osobistego. Ich ważność będzie trwała 5 lat. Wróci także obowiązek złożenia przez posiadacza podpisu, w związku z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego traktującymi o zawartości warstwy graficznej dowodów osobistych.

Jak zapewnia rząd, samorządy nie poniosą kosztów związanych ze zmianami, gdyż wszelkie sprzęty potrzebne do wdrozenia zmian zostaną im dostarczone przez rząd. Ustawa ma zostać przyjęta na przeło mie bieżącego i przyszłego roku, by móc wejść w zycie maksymalnie do 2 sierpnia 2021 roku.

Co sądzicie o wymogu pobrania od wszystkich odcisków palców?

O tym się mówi: 30-letnia Paulina wyszła z domu i do tej pory nie wróciła. Kontakt się urwał, a policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach

Zerknij: Don Vasyl o swoim nieudanym małżeństwie z Polką. Powodem był ojciec ukochanej