Jak podaje portal "Radio Zet", eksperci Expandera alarmują tysiące Polaków będą niższe. Odpowiedzialne za to są rekordowe wypłaty z konta IKE i IKZE. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wycofano z nich blisko pół miliona złotych.

Pandemia nie pomogła

Epidemia koronawirusa oraz wywołany nią kryzys wpłynął na emerytalne wybory Polaków. Dane Komisji Nadzoru Finansowego z II połowy 2019 roku oraz w I połowie 2020 roku z kont IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) wypłacono w sumie 478 mln zł. Jest to suma rekordowa względem ubiegłych lat.

Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Epandera wpływ na to miały dwa zasadnicze czynniki: wprowadzenie PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych) oraz kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa.

Część osób mogła dojść do wniosku, że skoro na ich emeryturę są odkładane pieniądze w PPK, to te z IKE czy IKZE można przeznaczyć na inny cel. Nadejście pandemii dodało kolejne osoby, które zostały zmuszone do dokonania wypłaty" - powiedział Jarosław Sadowski cytowany przez "Business Insider Polska".

YouTube

To zła wiadomość

Okazuje się, że wypłata środków, jaka nastąpiła z 355 tysięcy kont jest złą wiadomością dla polskiego funduszu emerytalnego - oznacza niższą emeryturę dla setek tysięcy Polaków. Dlaczego tak się dzieje?

"W IKE i IKZE odkładane są przecież pieniądze, które mają poprawić poziom życia na starość. Ponieważ w przyszłości kwota świadczenia z ZUS ma stanowić zaledwie około 25 procent ostatniej pensji, to dodatkowe oszczędności są konieczne, aby wypłacać sobie dodatkową emeryturę, która pozwoli utrzymać poziomu życia na wcześniejszym poziomie" - wyjaśnia ekspert.

YouTube

Dokonaliście wypłaty z IKE i IKZE?

To też może cię zainteresować: Anna Lewandowska zdecydowała się na nietypowy krok, fani wytknęli jej niekonsekwencję. Na wierzch wypłynęły zdjęcia, wszystko stało się jasne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aktor znany ze "Złotopolskich" poważnie ucierpiał w wypadku. W powrocie do zdrowia niezbędna jest długotrwała rehabilitacja, przyda się każda pomoc

O tym sie mówi: Nowe fotoradary na jednym z mostów w Warszawie niepokoją kierowców. Okazuje się, że nie są prawdziwe. O co chodzi?