Jak podaje portal "Fakt", tysiące osób, które w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa straciły pracę, skorzystało z zasiłku solidarnościowego, określanego jako "dudowe". Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie teraz sprawdzał, czy faktycznie pieniądze te się im należały. Jeśli w czasie takiej kontroli ZUS wykryje nieprawidłowości może nakazać zwrot pieniędzy. Mowa o nawet 4200 zł!

Kontrole bezrobotnych

Dziennikarzom "Faktu" udało się ustalić, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymali polecenie, żeby sprawdzić, czy osoby, które wystąpiły o przyznanie "dudowego", faktycznie miały do tego prawo.

Dodatek solidarnościowy został wprowadzony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i z założenia przysługiwać miał osobą, które straciły pracę po 15 marca w skutek zwolnienia lub wygaśnięcia umowy o pracę. Pieniądze w ramach świadczenia wypłacane były w okresie od czerwca do sierpnia. Można było otrzymać łącznie 4200 zł.

YouTube

Będzie trzeba zwrócić pieniądze z "dudowego"

W przepisach znalazł się zapis, że dodatku solidarnościowego nie można było łączyć z zasiłkiem dla bezrobotnych. Bezrobotni pobierający świadczenie musieli zgłosić ten fakt do urzędu pracy, w którym byli zarejestrowani. Urząd na czas wypłacania "dudowego" zawieszał wypłatę bezrobocia.

Niestety nie wszyscy wywiązali się z tego obowiązku i równolegle pobierali oba świadczenia. ZUS zamierza wytropić takiego przypadki i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będzie żądać od osoby bezrobotnej zwrotu pieniędzy.

"Zdajmy sobie sprawę, że osoby, które pobierają dodatek solidarnościowy są w trudnej sytuacji życiowej. Jednak pomoc świadczona w ramach dodatku opiera się na publicznych środkach. Dlatego pieniądze te powinny otrzymać osoby, które są do tego uprawnione" - powiedział cytowany przez "Fakt" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

YouTube

Skorzystaliście z pomocy w ramach dodatku solidarnościowego?

To też może cię zainteresować: Rząd wprowadził nowy zakaz, który dotknie wielu Polaków. Z pewnością nie wszyscy będą zadowoleni

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tadeusz Rydzyk to prawdziwy multimilioner! Aż trudno uwierzyć, na ile wyceniany jest jego majątek, potężne pieniądze

O tym się mówi: Nie milkną głosy na temat braku zasadności pobierania opłat za abonament RTV. Okazuje się jednak, że już wkrótce zapłacimy jeszcze więcej