Jeszcze niedawno mówiło się, że w domach wielu Polaków mogą pojawić się urzędnicy, którzy będą przeprowadzać kontrole. Wszystko przez nowe przepisy, które szykuje Unia Europejska – Polska chce wziąć sprawy w swoje ręce szybciej niż będzie to wykonywane w obrębie całej UE.

Okazuje się jednak, że nie jest ot cała prawda. Jak to jest z tymi kontrolami? Czy ktoś musi się obawiać?

Kontrole PIP w domach?

Według informacji, które podaje portal Pikio, zaszła spora pomyłka – nikt nie wiedział, że tak to będzie wyglądać. Teraz rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy wyjawił prawdę.

Praca zdalna dla wszystkich? / infomoney.com.br
Praca zdalna dla wszystkich? / infomoney.com.br

Niedawno zrobiło się głośno o rzekomych kontrolach PIP w domach osób pracujących zdalnie – mówiono, że sprawdzane będą warunki w tzw. home office. Pierwsze doniesienia medialne wspominały o tym, że kontrolerzy dostaną listy pracowników i ich adresy od pracodawców. Jak to będzie naprawdę z tymi kontrolami?

Jak się okazuje, Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie jednak kontrolowała pracujących zdalnie Polaków. Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy zauważa, że bez podstawy prawnej niemożliwe byłyby takie kontrole.

Jak dodał rzecznik, Tomasz Zalewski, kontrole mogą być przeprowadzane tylko w siedzibach firm. Choć mówiono o tym, że będą kontrole w domach Polaków, a dla pracodawców, którzy nie zapewnili pracownikom odpowiednich warunków i sprzętu, mandaty w wysokości od 500 do 5 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach – podwyższone przez sąd do 30 tysięcy złotych, nie znajdzie to pokrycia w rzeczywistości.

Praca zdalna. Źródło: cms.europa.jobs
Praca zdalna. Źródło: cms.europa.jobs
Praca zdalna. Źródło: cms.europa.jobs

Już teraz wiadomo, że praca zdalna może odbywać się nie – jak pierwotnie zakładano – do 4 września, a do samego końca pandemii i jeszcze przez trzy miesiące po zakończeniu.

Przypomnij sobie o… RAFAŁ TRZASKOWSKI INTERWENIOWAŁ W JEDNYM Z KLUBÓW W WARSZAWIE. "MOJE MIASTO, WEŹCIE TROSZECZKĘ POD UWAGĘ". ZASKAKUJĄCE NAGRANIE

Jak informował portal Życie: LARA GESSLER NIE JEST JEDYNĄ CÓRKĄ ZNANEJ RESTAURATORKI? CELEBRYTKA POKAZAŁA KOLEJNYCH CZŁONKÓW SWOJEJ RODZINY

Portal Życie pisał również o… MIESZKAŃCY WARSZAWY PONOWNIE ZADECYDUJĄ O INWESTYCJI, JAKA POWSTANIE Z BUDŻETU MIASTA. GŁOSOWANIE NIEBAWEM SIĘ KOŃCZY, LEPIEJ SIĘ POSPIESZYĆ