Jak podaje portal "Pikio", już 15 września zaczną obowiązywać nowe zasady w walce z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Resort zdrowia zaproponował możliwość przeprowadzenia darmowego testu na koronawirusa na podstawie skierowania wystawionego przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Lekarze ostro krytykują ten pomysł. Dlaczego?

Darmowe testy na koronawirusa

Na jesień resort zdrowia przygotował nową strategię walki z koronawirusem. Teraz skierowanie na testy będzie mógł również wystawić lekarz rodzinny. Do tej pory taką możliwość miały jedynie sanepidy oraz szpitale. Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie są przekonani co do słuszności takiego rozwiązania.

"Wcześniej robiły to tylko sanepid i szpitale. Po pierwszych informacjach o tej zmianie telefony w przychodniach zamieniły się w »koronawirus-call center« " - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Wątpliwości budzi brak jasności szczegółowych założeń projektu.

Brak szczegółów

Eksperci, choć nie odmawiają nowo opracowanej strategii logiczności, zwracają uwagę na to, że diabeł tkwi w szczegółach, a w zasadzie w ich braku. " Nowością jest to, że skierowanie na test wystawia lekarz rodzinny po osobistym zbadaniu pacjenta. Pytanie, co ma zrobić chory, który będzie miał wynik dodatni? Czy opiekę nad nim wciąż sprawuje lekarz rodziny, czy przejmuje ją szpital? Jeśli szpital, to jak ma się do niego dostać? Kto kieruje go na kwarantannę domową?" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Szef Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski w dobitnych słowach zdradza, co myśli o nowej strategii przygotowanej przez ministerstwo. Nazywa ją "Rosyjską ruletką". Krajewski obawia się również, że przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą stać się nowymi ogniskami zakażeń.

Pixabay

Pełni obaw

Takie rozwiązanie budzi również fakt, że wielu lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (ok. 40 proc.) to osoby starsze w chorobami współistniejącymi, znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka.

Resort zdrowia wskazuje także, że nie ma się czego obawiać, bo przychodnie mają wydzielone miejsca dla osób chorych i zdrowych, co niestety nie jest standardem. Nadal jest wiele placówek, które nie mają odpowiedniej przestrzeni do takiego zorganizowania przychodni.

Pixabay

Obawiacie się wprowadzenia takiego rozwiązania?

To też może cię zainteresować: Czy w całej Polsce wrócą obowiązujące wcześniej obostrzenia? Rzecznik rządu ujawnia, jakie są plany. Czy czeka nas druga narodowa kwarantanna

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Strażacy z jednego z polskich miast udowodnili, że mają wielkie serca. Niosą pomoc wszystkim. Te zdjęcia są na to najlepszym dowodem

O tym się mówi: Wkrótce rozpoczną się kolejne badania przyczyn dwóch awarii rurociągu w Warszawie. Rafał Trzaskowski powołał w tym celu specjalną komisję