Niepozorna zielona roślina, która nie wygląda groźnie – z daleka można uznać, że to tylko zwykły chwast. Niestety, prawda jest zupełnie inna, a spotkanie z nią może zakończyć się tragedią.

Roślina ta uznawana jest za inwazyjną, sklasyfikowana została w 1944 roku. Na początku wykorzystywano ją jako roślinę pastewną, jednak zauważono, że jest groźna dla zdrowia, więc zaniechano tych praktyk, a pozostawione uprawy zaczęły się rozprzestrzeniać w bardzo szybki i agresywny sposób.

Chwast degraduje środowisko, a sok, który wydzielają świeże egzemplarze, jest trujący – objawia się to zmianami skórnymi.

Na terenie Polski obowiązuje zakaz uprawy, sprzedaży oraz rozmnażania chwastu, który – niestety – występuje w naturze.

Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl

Barszcz Sosnowskiego w dużym polskim mieście

Mowa o barszczu Sosnowskiego. W Polsce cały czas podejmuje się próby walki ze wspomnianą rośliną, jednak – na nieszczęście nas wszystkich – ma zdolności regeneracyjne, a jego nasiona kiełkują nawet przez kilka lat. Furanokumaryn, który zawiera, ma właściwości rakotwórcze. Samo przebywanie w sąsiedztwie barszczu Sosnowskiego może spowodować zaczerwienienie skóry i powstawanie pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, wymioty i nudności, bóle głowy, zapalenie spojówek oraz podrażnienie dróg oddechowych.

Tymczasem, jak podaje Fakt, można znaleźć go nawet w środku miasta. Tym razem… na blokowisku we Wrocławiu.

gdy zauważymy barszcz Sosnowskiego lub podejrzewamy, że to on, powinniśmy zgłosić to do straży miejskiej, jednak w żadnym wypadku nie podchodzić za blisko. Straż miejsca odgrodzi teren, na którym występuje roślina, taśmami.

Barszcz Sosnowskiego. Źródło: fakt.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: fakt.pl

Wiadomo, że we Wrocławiu znajduje się on już przy ulicach: Folwarcznej, Braci Gierymskich, Strachocińskiej, Opatowickiej, Witolda Wojtkiewicza, Zwycięskiej, Królewieckiej i Dożynkowej. Trzeba mieć się na baczności.

Przypomnij sobie o… BARBARA KURDEJ-SZATAN SZCZERE MÓWI: "ZAZDROSZCZĘ ANI LEWANDOWSKIEJ". O CO POSZŁO

Jak informował portal Życie: KOLEJNE DNI DLA SENIORÓW BĘDĄ SZCZEGÓLNIE TRUDNE. LEPIEJ SIĘ NIE NARAŻAĆ, CHODZI O MOŻLIWOŚĆ UTRATY ZDROWIA I ŻYCIA

Portal Życie pisał również o… POMORZE: AFRYKAŃSKI SKWAR NAD BAŁTYKIEM? PROGNOZY POGODY ZASKAKUJĄ