Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia, który obejmie południowa oraz centralną część kraju.

"Mogą występować opady deszczu o natężeniu do 15mm/h, a w woj. świętokrzyskim do 20mm/h; tam również bardzo prawdopodobny jest opad gradu" - przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMiGW ostrzega przed silnymi burzami z gradem. Gdzie nie będzie bezpiecznie?

Jak się okazuje w godzinach popołudniowych niebezpiecznie może zrobić się w aż 7 województwach. Chodzi o: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie oraz w części województw: świętokrzyskiego oraz mazowieckiego

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zamieściło w sieci pilny komunikat dotyczący sytuacji meteorologicznej w Polsce. W komunikacie RCB przypomina o najważniejszych zasadach, do których należy się stosować podczas burzy.

Najważniejszym punktem, którego należy bezgranicznie przestrzegać podczas burzy to unikanie otwartych przestrzeni. Kolejnym bardzo ważnym punktem, który należy stosować podczas burzy to nie chowanie się pod drzewami. Podczas burzy z silnym wiatrem może dojść do złamania drzewa, które może spaść bezpośrednio na nas.

Alert IMGW
Alert IMGW
Alert IMGW

IMGW wydało ostrzeżenie 1 stopnia.

Jak podaje IMGW, przewidywane zagrożenia to:

"Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Ze względu na niebezpieczeństwo zaleca się monitorowanie sytuacji i dostosowywanie się do zaleceń wydanych przez IMGW.

To też może cię zainteresować: Wykryto koronawirusa u przedszkolaka. Dziesiątki osób na kwarantannie, placówka może się okazać kolejnym dużym ogniskiem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważne ogłoszenie ministra edukacji. Dariusz Piontkowski po wynikach matur zapowiedział przesunięcie egzaminów. O co chodzi