Minister edukacji Dariusz Piontkowski wystosował ważne ogłoszenie do Polaków. Jak się okazuje, kolejne egzaminy zostaną przesunięte. Powód, który podał, jest prozaiczny.

Dariusz Piontkowski ogłosił przesunięcie egzaminów

Jak podaje serwis WP, Dariusz Piontkowski wygłosił przemówienie, w którym zaznaczył, że mimo panującej pandemii COVID-19 matury zostały przeprowadzone bezpiecznie. Zauważył jednak, że w tym roku większy odsetek uczniów nie przystąpił do matury. Jak twierdzi, wynika to również z tego, że „część osób zlekceważyła egzamin”.

Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube
Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube

Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej przypomniał, że istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego – mogą z niej skorzystać uczniowie, którzy nie zdali jednego egzaminu. W przypadku, gdy poprawki miałyby objąć dwie lub więcej matur, pozostaje czekać do przyszłego roku.

Ważną informacją jest przesunięcie egzaminu ósmoklasisty. Dotychczas odbywał się on pod koniec kwietnia, jednak Dariusz Piontkowski zapowiedział już, że w roku szkolnym 2020/2021 uczniowie mogą się go spodziewać dopiero pod koniec maja. Dlaczego?

Jak tłumaczył minister edukacji, po egzaminie uczniowie są już rozleniwieni, częściej nie przychodzą na lekcje i podchodzą do zajęć w bardziej lekceważący sposób. Dariusz Piontkowski potraktował te uwagi od dyrektorów szkół bardzo poważnie, dlatego zdecydował o zmianie. Matury w roku szkolnym 2020/2021 odbędą się w maju – tak, jak w poprzednich latach.

Dariusz Piontkowski screen: Dzieje.pl
Dariusz Piontkowski screen: Dzieje.pl

W tym roku do matur przystąpiło 259 tys. uczniów, egzaminy zdało 74% z nich. 17% będzie mogło przygotowywać się do poprawki, zaś 9% może poprawić ją w przyszłym roku. Nie przeprowadzono części ustnej ze względu na sytuację.

Większość maturzystów jako język obcy wybrała angielski, kolejne były rosyjski i niemiecki.

Przypomnij sobie o… PAPIEŻ FRANCISZEK CAŁKIEM ZMIENIŁ FORMUŁĘ CHRZTU. SAKRAMENT UDZIELANY W TRADYCYJNY SPOSÓB OD TERAZ BĘDZIE NIEWAŻNY. CO SIĘ ZMIENIŁO

Jak informował portal Życie: LEKARZE BIJĄ NA ALARM: JEMY ZA MAŁO RYB. JAKIEJ RYBY NIE JEŚĆ NAD POLSKIM MORZEM

Portal Życie pisał również o… KRAKÓW: DAWNO NIEWIDZIANE TRAMWAJE WRACAJĄ NA ULICE MIASTA. KIEDY TO NASTĄPI