500 plus to jeden z dodatków, który zyskał wielu zwolenników oraz wielu beneficjentów. Korzysta z niego większość osób posiadających dzieci – niegdyś pieniądze przysługiwały tylko na drugie i każde kolejne, od jakiegoś czasu również na pierwsze dziecko.

Dotychczas osoby korzystające z programu nie sądziły, że jest się o co martwić. Jednak najnowsze doniesienia pokazują, że zasady przyznawania 500 plus mogą zostać diametralnie zmienione, i to na niekorzyść Polaków. Co takiego planują władze?

Niekorzystne zmiany w 500 plus?

Jak przypomina Super Express, program Rodzina 500 plus istnieje od 2016 roku, wprowadzony został przez Prawo i Sprawiedliwość. Warto zaznaczyć, że świadczenie wciąż wynosi 500 złotych miesięcznie, a choć pojawiały się już głosy rodziców o konieczności jego waloryzacji, władze zaprzeczyły, jakoby miały ją w planach.

500 plus do poprawki?/screen gov.pl
500 plus do poprawki?/screen gov.pl

W ostatnim czasie jednak szerszym dyskusjom podlega głównie fakt możliwej zmiany zasad wypłacania 500 plus. Okazuje się, że ze względu na problemy programu, związane z inflacją, trudnością z kontrolowaniem, na co przeznaczane są pieniądze ze świadczenia, a także trudności w finansowaniu dodatku, istnieje szansa na to, że wypłaty zostaną ograniczone.

Obecnie 500 plus kosztuje około 40 miliardów złotych, a pieniądze te pozyskiwane są z budżetu państwa, który finansowany jest m.in. z pieniędzy podatników. Po zniesieniu kryterium dochodowego koszty programu są wyższe niż wcześniej. Aktualnie 500 plus może być przyznawane nawet na 6,8 mln dzieci w Polsce.

Nie dość, że jest to spore obciążenie dla budżetu państwa, to obecnie, w obliczu pandemii koronawirusa, jest tym bardziej odczuwalne. Czy to oznacza, że niedługo zostanie zmodyfikowane, a przede wszystkim – ograniczone?

Zmiany w programie 500 plus / planeta.pl
Zmiany w programie 500 plus / planeta.pl

Eksperci już od jakiegoś czasu mówią o konieczności wprowadzenia zmian w programie, tak, by pozwolić sobie na pewne oszczędności. Czy 500 plus będzie wypłacane tylko na jedno dziecko, nawet w przypadku rodzin wielodzietnych?

Polacy w zdecydowanej większości są przeciw, jednak czy nie byłby to dobry krok, by zminimalizować kryzys gospodarczy i ograniczyć jego skutki?

Przypomnij sobie o… OLIWIA BIENIUK WYGLĄDA NIEMAL IDENTYCZNIE, JAK JEJ MAMA. ANNA PRZYBYLSKA BYŁABY DUMNA Z CÓRKI

Jak informował portal Życie: OLA KOWALSKA BŁAGA O POMOC. CÓRKA ZNANEJ WOKALISTKI MA KOLEJNE POWAŻNE PROBLEMY PO LECZENIU

Portal Życie pisał również o… POMORZE: POLICJA ZAPOWIADA ZWIĘKSZENIE LICZBY PATROLI NA ULICACH. DLACZEGO