Pandemia koronawirusa mocno dała się we znaki nie tylko polskiej gospodarce i przedsiębiorcom, ale także pracownikom. Wielu Polaków straciło pracę lub musiało wykonywać swoje obowiązki w mniejszym wymiarze godzin, co pociągnęło za sobą także niższe wypłaty. W ramach tarczy antykryzysowej przewidziano m.in. świadczenie postojowe, które ma na celu pomoc finansową poszkodowanym przez pandemię.

Warto wiedzieć, że dodatkowe pieniądze należą się nie tylko osobom pracującym. Jak donosi portal BiznesInfo, emeryci również mogą liczyć na spore przelewy od państwa. Jak z nich skorzystać i jakie są wymogi?

Jak skorzystać z dodatku do emerytury?

Ważną informacją dla emerytów jest fakt, że oni również mogą skorzystać z pomocy państwa, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Okazuje się, że są oni uprawnieni do pobierania świadczenia postojowego. Jakie warunki należy spełnić?

Polacy otrzymają pieniądze od ZUS. Źródło: dziennik.pl
Polacy otrzymają pieniądze od ZUS. Źródło: dziennik.pl
Polacy otrzymają pieniądze od ZUS. Źródło: dziennik.pl

Świadczenie postojowe obejmuje m.in. przedsiębiorców oraz pracowników, warunkiem jest prowadzenie działalności od terminu lub posiadanie umowy obejmującej okres od terminu przed 1 kwietnia 2020 roku.

Jak jest w przypadku emerytów? Okazuje się, że warunki są bardzo podobne – ci z nich, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub pracują w oparciu o umowę cywilno-prawną od czasu przed 1 kwietnia 2020 mogą liczyć na postojowe. Jego wysokość może wynosić nawet 2080 zł.

Co ważne, należy wykazać, że to pandemia spowodowała częściowy lub całkowity brak możliwości wykonywania pracy, a przychody w miesiącu przed złożeniem wniosku były nie wyższe niż 1299,99 zł. Wtedy państwo wypłaci świadczenie jednorazowe w wysokości sumy wynagrodzeń z wykonywanych wtedy umów.

Z kolei emeryci, którzy prowadzą działalność od przed 1 kwietnia, nie zawiesili jej i otrzymywali przychody o co najmniej 15% niższe ze względu na pandemię, mogą otrzymać 2080 zł postojowego. Taka sama kwota należy się osobom, które prowadziły działalność gospodarczą i musiały zawiesić ją po 31 stycznia 2020 roku (o ile działalność była założona przed 1 kwietnia). Dwa ostatnie przypadki posiadają dodatkowy warunek – nie można mieć dodatkowego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Dodatkowe pieniądze dla wybranych. Źródło: YouTube
Dodatkowe pieniądze dla wybranych. Źródło: YouTube
Dodatkowe pieniądze dla wybranych. Źródło: YouTube

Z kolei ci, którzy rozliczają się kartą podatkową, nie opłacają VAT i nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, mogą liczyć na 1300 zł postojowego.

Jeśli sytuacja finansowa osoby składającej wniosek nie ulegnie poprawie od czasu złożenia poprzedniego dokumentu, można ubiegać się o kolejne postojowe, które można otrzymać w następnym miesiącu. Istnieje limit – wnioskujący mogą liczyć na maksymalnie 3 wypłaty postojowego.

Przypomnij sobie o… POGODA BĘDZIE NIEBEZPIECZNA. IMGW WYDAŁO OSTRZEŻENIA DLA OŚMIU WOJEWÓDZTW. CZEGO NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ

Jak informował portal Życie: BARBARA KURDEJ-SZATAN ZOSTANIE BEZ PRACY? JAK POTOCZĄ SIĘ LOSY NAJPOPULARNIEJSZEJ POLSKIEJ BLONDYNKI

Portal Życie pisał również o… PILNY APEL POJAWIŁ SIĘ NA FACEBOOKU. CHODZI O RATOWANIE ŻYCIA