Jak podaje portal "Pikio", pomimo obowiązku zakrywania nosa i ust m.in. w urzędach, sklepach i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego, wiele osób przestało nosić maseczki. Takie zachowanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w tej sprawie.

Ważny apel Ministerstwa Zdrowia

Rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, zaapelował do Polaków aby nie zapominali o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, szczególnie w trakcie robienia zakupów. Coraz częściej dochodzi do zarażeń i wybuchu kolejnych ognisk koronawirusa w sklepach, co jest sytuacją bardzo niebezpieczną i wzbudzającą niepokój.

"Apeluję ponownie: jesteśmy w sklepie, to jest pomieszczenie zamknięte, mamy obowiązek założyć maseczkę. Niestety, dzisiaj przynajmniej połowa osób w sklepach nie nosi maseczek. I zaczynają się pojawiać ogniska - mówił Wojciech Andrusiewicz. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i nieodpowiedzialne - narażamy nie tylko siebie, ale też innych" - powiedział Andruszkiewicz.

Dodał również, że "może warto wydelegować jednego pracownika, by później nie mieć problemów z bieżącymi dochodami, gdy sklep będzie przez dwa tygodnie zamknięty przez kwarantannę". Zdaniem Wojciecha Andrusiewicza właściciele sklepu powinni zwracać szczególną uwagę na to, czy klienci respektują obowiązek zakrywania nosa i ust, także w swoim interesie.

Pixabay

To ważne

Sytuacja jest naprawdę poważna. Co chwilę odnotowywane są nowe ogniska zakażeń koronawirusem, także w sklepach. Wszystko przez osoby, które ignorują obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych.

Jak widać nie przejmują się one ani groźbą zakażenia, ani możliwością otrzymania mandatu karnego w wysokości 500 zł. Dodatkowo moża się spodziewać kary ze strony sanepidu - w tym przypadku kara może wynieść nawet 30 tys. zł.

Pixabay

Co sądzicie o nieprzestrzeganiu obowiązku zasłaniania nosa i ust?

To też może cię zainteresować: Polacy muszą przygotować się na zupełną nowość, o co chodzi? Zmiana wchodzi w życie już w środę, nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paweł Kukiz ze zdumiewającym apelem. Polityk przeżył coś niesamowicie trudnego, nic nie dało się zrobić

O tym się mówi: Siostra Kory o trudnych przeżyciach w sierocińcu. Te zdarzenia zostawiły ślad w osobowości artystki