Jak podaje "pikio.pl", dowód osobisty w postaci zielonej książeczki, lub na przykład stara książeczka zdrowia może być podstawą do otrzymania przez wielu seniorów sporej ilości pieniędzy. Ta niepotrzebna z pozoru i stara pamiątka może okazać się jedynym ratunkiem dla wielu poszkodowanych seniorów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi naprzeciw poszkodowanym seniorom

YT

W czasach, kiedy dzisiejsi seniorzy byli pełnymi energii pracownikami, wielu z nich padło ofiarą wielkiej niesprawiedliwości. Wielu współczesnych emerytów może opowiedzieć historię, o zaginionej dokumentacji, będącej dowodem stażu ich pracy.

Tak się wielokrotnie działo, na przykład podczas likwidacji zakładu pracy. Bez tych dokumentów Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie był w stanie zweryfikować wliczanych staż pracy Co w konsekwencji kończyło się znacznie niższym świadczeniem emerytalnym przyznanym takiej osobie.

Obecnie, dowodem faktycznego stażu pracy, honorowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, może być na przykład zeznanie świadka, stara książeczka zdrowia lub stary dowód osobisty w formie zielonej książeczki. Rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia znaczenie tak zwanych "dowodów pośrednich".

Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem.

Co, w przypadku chęci skorzystania z pomocy świadków? Rzecznik prasowy ZUS wyjaśnia.

My wówczas przyjmujemy minimalne wynagrodzenie, obowiązujące w danym czasie. Ale można odwołać się od naszej decyzji do sądu, niejednokrotnie radzimy to klientom. My, jako Zakład, możemy uznać tylko okres pracy, ale nie zarobki. Sąd ma większe możliwości i może przyjąć zeznania świadków dotyczące osiąganego wynagrodzenia. To może tylko sąd, nie ZUS.

Czy znasz osoby, które mogłyby skorzystać z możliwości, jaką oferuje ZUS?

O tym pisaliśmy: Na jednym z polskich cmentarzy pojawiły się kartki z zaskakującą wiadomością. Jej treść wprawia w osłupienie

Zerknij: Za kilka miesięcy pojawi się problem z dostępnością jajek w sprzedaży. Specjaliści ostrzegają, powód jest zaskakujący