W ostatnim czasie, ze względu na pandemię koronawirusa, wizyty u specjalistów stały się trudniejsze niż zawsze. Choć wiele gabinetów zostało już otwartych, obowiązują ścisłe zasady sanitarne, a Polacy boją się chodzić do lekarzy – nigdy nie wiadomo, gdzie można spotkać osobę zarażoną.

Jeśli już zdecydujemy się na wizytę u lekarza, musimy pamiętać, że w przypadku specjalistów, szczególnie tych przyjmujących w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czasami wcale nie tak łatwo o wizytę. Problem może stanowić już samo dodzwonienie się do gabinetu, a umówienie się na konkretny termin jest bardzo trudne – zazwyczaj specjaliści mają wielotygodniowe, a nierzadko i wielomiesięczne kolejki pacjentów. Czy ten proces stanie się jeszcze trudniejszy?

Lekarz/screen Pixabay
Lekarz/screen Pixabay

Czy Polacy będą musieli płacić za rejestrację do lekarza?

Jak przypomina portal Pikio.pl, lekarz pierwszego kontaktu przyjmie nas podczas zapisów telefonicznych, niekiedy także przy zapisywaniu się na miejscu. Część przychodni proponuje e-zapisy, czyli ich najwygodniejszą formę.

Według przepisów placówki mają obowiązek zagwarantowania pacjentom pomocy lekarza pierwszego kontaktu w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy.

W przypadku mniej pilnych spraw nierzadko musimy poczekać długie tygodnie na swoją kolej, o czym najlepiej wiedzą osoby korzystające z pomocy lekarskiej w ramach NFZ. Specjaliści, np. kardiolog, ortopeda czy neurolog, czasami mają zajęty kalendarz na kolejne kilka lat! Niekiedy pacjenci zapominają o swoich wizytach albo nie informują o odwołaniu ich, przez co inni potrzebujący pomocy lekarskiej nie są w stanie wejść na ich miejsce.

Szpital. Źródło: radio.bialystok.pl
Szpital. Źródło: radio.bialystok.pl
Szpital. Źródło: radio.bialystok.pl

Jak twierdzi wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, to olbrzymi problem służby zdrowia. Po jednym z jego wywiadów w mediach zauważono, że już niedługo za rejestrację do specjalisty może być pobierana opłata. Czy to oznacza, że część z Polaków zostanie pozbawiona opieki medycznej ze względu na brak środków?

Jak wyjaśnia Janusz Cieszyński – nie planuje się takich rozwiązań. Rozważane jest wprowadzenie internetowego systemu rejestracji, który miałby przypominać o umówionych wizytach oraz być ułatwieniem dla chorych, którzy nie lubią rozmawiać z obcymi.

Przypomnij sobie o… JAN PAWEŁ II PODCZAS SWOJEJ WIZJI O POLSCE ZALAŁ SIĘ ŁZAMI. CZY WYJAWIŁ PEŁNĄ WERSJĘ TEGO, CO PRZEKAZAŁA MU MATKA BOSKA

Jak informował portal Życie: JEDEN Z ULUBIONYCH FILMÓW POLAKÓW JEST OBARCZONY KLĄTWĄ? CO TAKIEGO DZIEJE SIĘ Z FILMEM „KOGEL - MOGEL”

Portal Życie pisał również o… ANDRZEJ DUDA: JAK PREZYDENT SPĘDZA WAKACJE. POZWOLIŁ SOBIE NA ODROBINĘ SZALEŃSTWA