Od 1 lipca weszło w życie sporo zmian, m.in. reforma zasad dotyczących 500 plus. Wśród innych nowości jest także zmiana stawek VAT na produkty. Czy i o ile mniej będziemy płacić za swoje zakupy?

Tańsze produkty przez zmianę VAT?

Wprowadzone zmiany mają na celu uporządkowanie kwestii opodatkowania produktów. Już teraz widać, że część artykułów stała się tańsza – to znaczy, że nasze portfele nieco odetchną. Wiele produktów pierwszej potrzeby jest opodatkowanych już tylko na 5%.

Zmiany VAT. Źródło: tvn24.pl
Zmiany VAT. Źródło: tvn24.pl

Te zmiany oraz obniżenie stawki VAT na e-gazety i e-booki (1 listopada 2019 roku) sprawia, że Polacy mogą oszczędzić sporo pieniędzy – jak podaje Super Express, to nawet 300 mln zł rocznie oszczędności dla Polaków!

Niższy podatek wprowadzono m.in. na pieluchy, czyli wydatek, który nie jest obcy żadnemu rodzicowi. Tańsze są już także foteliki samochodowe – VAT wynosi nie 8, a 5%. Tak samo ma się sprawa z tzw. „gerberkami”, smoczkami, a także – co ucieszy wszystkie panie – kobiecymi artykułami higienicznymi.

Zmiany zostały wprowadzone, by pozbyć się absurdów prawnych – zdarzały się kuriozalne sytuacje, gdy musztarda i sos musztardowy miały inne stawki VAT. Tak samo z pączkami – ten mógł mieć aż 3 wysokości podatku!

Zmiany VAT. Źródło: rp.pl
Zmiany VAT. Źródło: rp.pl

Obniżono także podatek na banany, cytryny oraz część pieczywa – teraz wynosi on zawsze 5%. Zmiany, które wprowadzono, ułatwią życie samym przedsiębiorcom, sklepom, a także pozwoli nieco zaoszczędzić klientom.

Należy pamiętać, że sklepy nie mają obowiązku obniżania cen ze względu na spadek stawek VAT, jednak wiele z nich zdecydowało się na taki zabieg, czym przyciągają klientów.

Przypomnij sobie o… NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA Z WATYKANU. PAPIEŻ BENEDYKT XVI PRZECHODZI BARDZO TRUDNE CHWILE. DUCHOWNY NIE MOŻE POGODZIĆ SIĘ ZE STRATĄ BRATA

Jak informował portal Życie: DRUGA TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH JUŻ ZA KILKA DNI. NIEWIELE CZASU ZOSTAŁO NA DOPEŁNIENIE WSZYSTKICH NIEZBĘDNYCH FORMALNOŚCI

Portal Życie pisał również o… JAK ODPOWIEDNIO PIELĘGNOWAĆ ROŚLINY DONICZKOWE? DZIĘKI SPRAWDZONYM PORADOM BĘDĄ ZAWSZE PIĘKNIE WYGLĄDAŁY