Jak podaje portal „Pikio”, 6 lipca w komunikacie podanym przez Ministerstwo Zdrowia liczba osób zarażonych koronawirusem wzrosła w naszym kraju o 231 osób i wynosi obecni 35 950. Resort poinformował również o śmierci 5 kolejnych chorych – tragiczny bilans epidemii wzrósł do 1 517 osób. W mediach pojawiły się również informacje o kolejnym ognisku w jednej z parafii, w której zakażenie potwierdzono u proboszcza.

Nowe ognisko

W ciągu ostatnich dni, na obszarze powiatu bialskiego, wykryto kilkanaście przypadków zarażenia koronawirusem. Zdecydowaną większość potwierdzonych zakażeń wykryto w gminie Piszczac. Do tej pory nie udało się ustalić, kim był tzw. pacjent zero. Wśród osób z pozytywnym wynikiem jest również proboszcz parafii, który odprawiał w ostatnich dniach msze święte, w których brało udział wielu wiernych.

Istnieje ryzyko, że w trakcie nabożeństw mogło dojść do zakażenia wiernych, dlatego sanepid prosi wszystkie osoby, które brały udział w mszach i miały kontakt z duchownym, o pilny kontakt. Dotyczy to osób, które uczestniczyły w nabożeństwach od 10 czerwca do 2 lipca w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu oraz od 1 do 3 lipca w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Kościeniewiczach.

Pixabay

Sytuacje jest dość poważna, dlatego też konieczne jest ustalenie wszystkich osób mających kontakt z duchownym. W trakcie nabożeństw mogło dojść do nawet kilkudziesięciu nowych zakażeń – ich liczba będzie systematycznie rosnąć.

Sanepid apeluje również o przestrzeganie obowiązującego nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych (urzędach, transporcie miejskim, a także na świeżym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania 2-metrów odstępu), a także w trakcie nabożeństw. Nie zapominajmy także o regularnym dezynfekowaniu rąk.

Pixabay

Obawiacie się zakażenia?

To też może cię zainteresować: Informacje na temat koronawirusa znów nie napawają optymizmem. Poniedziałkowe doniesienia Ministerstwa Zdrowia nie zostawiają złudzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy możemy zarazić się koronawirusem przez ugryzienie komara? Głos na ten temat zabrali eksperci

O tym się mówi: Rafał Trzaskowski podjął decyzję o udziale w debacie prezydenckiej. Polityk rzucił wyzwanie Andrzejowi Dudzie