Nie wszyscy wiedzą, że obecnie prowadzone są kontrole na masową skalę. Niewiele trzeba, by musieć surowo zapłacić za celowe lub przypadkowe ominięcie jednej z opłat.

Chodzi o opłacanie abonamentu RTV. Wielu Polaków ignoruje płacenie należności, przez co mogą spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Okazuje się, że kary są naprawdę wysokie.

Nie dopełniłeś obowiązku? Przygotuj się na surowe kary

Jak przypomina Lelum.pl, Polacy posiadający odbiorniki mają obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ci, którzy się od niego uchylają, mogą ponieść poważne konsekwencje.

Lepiej zapłacić abonament RTV / livingwithhearingloss.com
Lepiej zapłacić abonament RTV / livingwithhearingloss.com

Od stycznia do sierpnia 2019 roku około 10 tysięcy Polaków zlekceważyło obowiązek opłacania abonamentu RTV. Kary mogą być naprawdę wysokie.

Nie każdy jest tego świadomy, a tymczasem każdy kupiony telewizor powinien zostać zarejestrowany na Poczcie Polskiej. Jeśli nie zgłosimy tego faktu, możemy otrzymać karę w wysokości 681 zł.

Kontrolerzy odwiedzają Polaków w domach i sprawdzają, czy ci posiadają telewizory oraz radia. Warto jednak pamiętać, że wcale nie musimy wpuszczać kontrolera do domu. Wtedy sporządza on notatkę i przekłada wizytę na inny termin… w którym również nie mamy obowiązku go przyjmować. Ponadto przedstawiciel Poczty Polskiej, który sprawdza domy, ma obowiązek przedstawienia się.

Wysokość abonamentu RTV

Osoby, które posiadają tylko radio, zapłacą 7 złotych miesięcznie. W przypadku osób, które posiadają w swoim domu telewizor, koszt ten rośnie do 22 złotych miesięcznie. Jednak jeśli zapłacimy z góry za kilka miesięcy, możemy liczyć na rabat.

Abonament/screen Pixabay
Abonament/screen Pixabay

I tak, opłacając z góry dwa miesiące abonamentu za radio zapłacimy 13,60 zł, natomiast za trzy miesiące tylko 20,15 zł. Im więcej miesięcy opłacimy jednorazowo, tym większą uzyskamy zniżkę na abonament.

Jeśli opłacamy zarówno abonament radiowy, jak i telewizyjny, to koszt przy uiszczeniu opłaty z góry za 12 miesięcy wynosi 245,15 złotych. Dla wielu osób, szczególnie emerytów, jest to jednak spora kwota.

Przypomnij sobie o… PROSTE ROZWIĄZANIA NA PROBLEM ZA CIASNYCH BUTÓW. DZIĘKI TEMU OTARCIA I ODCISKI JUŻ SIĘ NIE POJAWIĄ, NAWET W UPAŁY

Jak informował portal Życie: AGNIESZKA WOŹNIAK-STARAK: TAK SPĘDZI BOLESNĄ ROCZNICĘ. NA SZCZĘŚCIE MOŻE LICZYĆ NA WSPARCIE. KTO PRZY NIEJ BĘDZIE

Portal Życie pisał również o… KRAKÓW: UTRUDNIENIA DLA KIEROWCÓW DO KOŃCA WAKACJI. ROZPOCZYNA SIĘ KOLEJNY ETAP PRZEBUDOWY JEDNEJ Z ULIC