Ostatnio pogoda przypomina bardziej wczesną jesień niż lato. Nieustanne opady spowodowały wzrost poziomu wód w wielu miejscach naszego kraju.

Sytuacja nie jest najlepsza

Od kilku dni w niektórych rejonach Polski nieustannie padają deszcze. Jak się okazuje, wiele rzek przekroczyło już dopuszczalne stany wód. Jeśli sytuacja się nie poprawi, a wody nie opadną to wiele terenów będzie zagrożonych powodziami.

Jak podaje portal Pikio.pl Lech Sprawka, wojewoda lubelski nie chce czekać z założonymi rękoma. Już wczoraj podjął działania zapobiegające wystąpieniu powodzi i powołał pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak się okazuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia Wisły z brzegów występuje w miejscowościach: Józefów nad Wisłą, Puławy i Annopol. Dodatkowo pogotowiem przeciwpowodziowym objęte są też powiaty: opolski, kraśnicki i puławski oraz gminy: Józefów nad Wisłą, Janowiec, Kazimierz Dolny, Annopol, Wilków, Puławy i Łaziska.

Mieszkańcy muszą być przygotowani na najgorsze

- Wojewoda lubelski zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z wyżej wymienionych terenów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego, do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska - poinformowała Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ogłoszenie pogotowia przeciwpowodziowego to pierwszy znak dla mieszkańców, aby być gotowym na ewentualną ewakuację, a także aby postarać się zabezpieczyć swoje domy przed zalaniem, jeśli Wisła wystąpi z brzegów.

Jak informował portal „Życie”: SPOTKANIE PREZYDENTA DUDY I PREZYDENTA TRUMPA DOBIEGŁO KOŃCA. JAKI JEST FINAŁ ROZMÓW

Przypomnij sobie: POLSKIE WŁADZE WYCIĄGAJĄ RĘKĘ DO DZIECI. CZĘŚĆ Z NICH BĘDZIE MOGŁA LICZYĆ NA 1000 ZŁOTYCH ZAPOMOGI, KTO JĄ DOSTANIE, KOMU PRZYSŁUGUJE

Portal „Życie” pisał również: TO JUŻ OFICJALNE. TRZY KOLEJNE OBOSTRZENIA ZOSTANĄ ZNIESIONE LADA MOMENT. OFICJALNY KOMUNIKAT PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO W TEJ SPRAWIE