Każdy z emerytów, którzy otrzymują comiesięczne świadczenia, na własnej skórze doświadczył tego, jak pieniądze tracą na wartości. Wszystko ze względu na fakt, że towary i usługi drożeją przez galopującą inflację.

Właśnie dlatego zdarza się, że idąc do sklepu czy apteki z odliczoną gotówką zauważymy, iż nie jesteśmy w stanie kupić za nią tego samego, co dotychczas. To zaś sprawia, że by pieniądze, które dostają na konto emeryci, były warte tyle samo, ich świadczenia muszą być podwyższane.

Właśnie dlatego co roku 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna procedurę waloryzacji emerytur, które znajdują się na kontach oraz subkontach osób ubezpieczonych, w tym także waloryzacji kapitału początkowego.

Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl
Emeryt. Źródło: money.pl

Najnowsza waloryzacja emerytur

Jak podaje Super Express, waloryzacja konta polega na tym, że zgromadzone na głównym koncie pieniądze rosną o określony procent, który jest zależny od inflacji i przypisu składek z zeszłego roku. W przypadku subkonta zaś bierze się pod uwagę dynamikę wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Istnieją dwie najczęstsze tury waloryzacji świadczeń – w marcu otrzymują ją świadczeniobiorcy ZUS, którzy pobierają emerytury, zaś w czerwcu – ci, którzy dopiero zbierają na nie pieniądze na kontach.

Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl

Osoby, które zbierają na emerytury, powinny pamiętać, że niekiedy czas odgrywa tu dużą rolę – w przypadku, gdy zdecydują się poczekać z przejściem na nią, mogą liczyć się z większymi pieniędzmi, które będą otrzymywać co miesiąc.

Dla przykładu: 70-latek, który wciąż pozostaje aktywny zawodowo i posiada kapitał początkowy w ZUS w wysokości 700 tys. zł, powinien otrzymać 3954 zł emerytury. Tymczasem jeśli poczeka z przejściem na emerytury do lipca – uda mu się skorzystać z czerwcowej waloryzacji i podwyższy wysokość emerytury do 4308 zł miesięcznie, a więc o aż 354 zł.

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: CZŁONKOWIE KOMISJI WYBORCZYCH REZYGNUJĄ. CZY PRACOWNICY SĄ DOBRZE ZABEZPIECZENI PRZED KORONAWIRUSEM

Jak informował portal Życie: ADAM MAŁYSZ MUSI ZMIERZYĆ SIĘ NIE TYLKO Z KORONAWIRUSEM, ALE TAKŻE Z FALĄ NEGATYWNYCH KOMENTARZY. SŁOWA INTERNAUTÓW PRZERAŻAJĄ

Portal Życie pisał również o… JAK PRZESADZIĆ STORCZYKI W NIECODZIENNY SPOSÓB