Jak podaje portal „Pikio”, od wybuchu pandemii koronawirusa eksperci oraz społeczeństwo zadaje sobie wiele pytań. Wirusolodzy musieli znaleźć m.in. odpowiedź na pytanie, czy po przechorowaniu COVID-19 można ponownie zarazić się wirusem SARS-CoV-2. Teraz już wszystko jest jasne.

Przeciwciała

„Ze wstępnych danych wynika, że 1,5 proc. społeczeństwa ma przeciwciała, co znaczy, że taka część populacji miała kontakt z wirusem. Jesteśmy w trakcie badań osób, które jadą do sanatoriów. Na ponad 2 tys. wynik pozytywny zanotowaliśmy u 10. To pokazuje skalę wirusa w populacji” – powiedział w rozmowie z PAP Łukasz Szumowski.

Ze słów szefa resortu zdrowia wynika, że osoby, które przechorowały wirusa zarówno objawowo, jak i bezobjawowo, wytworzyły w organizmie właściwe przeciwciała. Jednocześnie brak wśród naukowców zgodności, co do tego, czy chronią one przed nawrotem do choroby.

Część ekspertów jest zdania, że możliwe jest ponowne zarażenie SARS-CoV-2, choć przebiega ona w sposób bezobjawowy bądź objawy są znacznie słabsze.

YouTube

Druga fala

Eksperci wskazują na możliwość wystąpienia drugiej dali zachorowań, co wzbudza wiele obaw u obywateli naszego kraju. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że Polska przygotowana jest na tę ewentualność, choć podkreślił, że działania nie będą miały tak drastycznego charakteru, jak te podjęte w marcu i kwietniu. Można się jednak spodziewać powrotu konieczności noszenia maseczek także na świeżym powietrzu.

„Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie” – wskazał Szumowski.

YouTube

Informacja przekazana przez ekspertów uspokoiła was?

To też może cię zainteresować: Miliony Polaków złapią się za kieszenie od 1 lipca. Władze nakładają na wszystkich obywateli wyższy podatek, wiadomo, za co zapłacimy znacznie więcej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aleksander Kwaśniewski nie przypomina samego siebie. Internauci z trudem rozpoznają go na zdjęciach. Jak teraz wygląda

O tym się mówi: Kąpiel może się dla nas skończyć bardzo nieciekawie. Nad morzem pojawiły się groźne bakterie, kontakt człowieka z nimi doprowadza do ciężkiej choroby